Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
2 Cartonaşe galbene 1
1 Cartonaşe roşii 0
37.68% Posesia în prima repriză 62.32%
37.09% Posesie în repriza a doua 62.91%

A început meciul dintre Schweiz U18 și Österreich U18 disputat pe arena SSW Graz Stadium. Cei 26.000 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 5-4-1, iar titularii sunt : Eren Geiger - Thomas Lopez, Matthias Guercio, Nico Rissi, Christoph Widmer, Massimo Roth - Claude Bickel, Philipp Tönz, Henri Huber, Walter Wiss - Shkelzen Koller.
Oaspeții vor juca 5-4-1, iar cei 11 titulari sunt: Zlatko Huber - Niklas Prosenik, Siegfried Junuzović, Koloman Schmölzer, Helmut Hoffer, György Dibon - Egon Klug, Hans Mak, Kevin Eberharter, Friedrich Penetsdorfer - Koloman Wurz.

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Tirol in Österreich, unde se vor infrunta selectionatele Schweiz U18 y Österreich U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Luis Keller născut în Italia, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Emilia-Romagna va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.3, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Egon Klug a ajuns la Koloman Wurz care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Eren Geiger. Tabela arată 0-1. Ce nervi pe spectatori , nu le venea sa creada cum Koloman Wurz a marcat pentru oaspeti, si se pare ca lucrurile se complica pentru gazde. Min.5, Gooooool !!! înscris de Friedrich Penetsdorfer care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 0-2. Pesimismul a invadat terasele stadionului.Nu se mai auzea nimic pozitiv , acest gol a fost o adevărată lovitură pentru suporterii furioşi. Min.13, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Claude Bickel reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Shkelzen Koller. Tabela de marcaj indică 1-2. Min.21, Gooooool !!!, Claude Bickel primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Siegfried Junuzović, reușește să-l dribleze și pe Zlatko Huber de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.30, Egon Klug este frustrat că nu îl poate deposeda pe Matthias Guercio pentru că acesta din urmă îl agaţă de şort. Arbitrul fluieră fault. Cartonaş galben acordat lui Matthias Guercio în urma unei intrări dure la un adversar. Min.31, Eren Geiger anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Kevin Eberharter trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.38. Şutul în forţă de la peste 30 de metri al lui Koloman Wurz a trecut razant pe lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Eren Geiger, care nu a văzut mingea din cauza aglomeraţiei de fundaşi din faţa lui, răsuflând uşurat atunci când a zărit-o în spatele porţii, răsturnând câteva camere de filmat şi unele panouri publicitare. Min.40 În timpul pătrunderii sale pe banda dreaptă a lui Claude Bickel este tamponat dur de către Siegfried Junuzović. Arbitrul fluieră fault. Cartonaş galben acordat lui Siegfried Junuzović în urma unei intrări dure la un adversar. Min.41, Zlatko Huber anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Shkelzen Koller trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.43, Gooooool !!! înscris de Koloman Wurz după ce a primit o pasă din afara careului. Koloman Wurz reuşeşte să îl dribleze pe Eren Geiger şi înscrie în poarta goală. Scorul este 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Koloman Wurz. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 2-3. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 62 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe flancul drept şi se apără pe centru şi pe banda stângă. Echipa vizitatoare atacă pe flancul drept şi se apără pe centru şi pe banda stângă. Min.58, Matthias Guercio a ratat mingea complet și l-a lovit pe Egon Klug, provocându-i o durere la genunchi. Arbitrul dictează lovitură liberă. Matthias Guercio a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Matthias Guercio a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.59, Kevin Eberharter a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Eren Geiger, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.60, Henri Huber a incercat să trimită o pasă către Shkelzen Koller, dar acesta a pierdut mingea, fiind deposedat de către Helmut Hoffer după un pressing agresiv. În acel moment întreaga defensivă a ieşit pe contraatac. Min.61, După ce a primit o pasă lungă din centrul apărării Koloman Wurz, a încercat să îl dribleze pe Nico Rissi dar nu reușeste. pierzând astfel posibilitatea de a marca. Min.70, Gooooool !!! Egon Klug i-a strecurat balonul printre picioare lui Christoph Widmer , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Eren Geiger. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 2-4. Min.74 După ce Koloman Wurz a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.80 Şansă ratată pentru Österreich U18.Centrarea lui Kevin Eberharter de pe partea stângă către Koloman Wurz nu s-a finalizat deoarece atacantul a fost într-o poziţie dificilă şi mingea a ajuns la Eren Geiger exact în braţe. Min.84 Claude Bickel nu a reuşit să se desprindă de Siegfried Junuzović pierzând astfel şansa de a centra de pe partea sa. Claude Bickel protestează cerând un fault inexistent

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 2-4. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 63 %.

Goluri
3' Koloman Wurz 0-1
5' Friedrich Penetsdorfer 0-2
13' Shkelzen Koller 1-2
21' Claude Bickel 2-2
43' Koloman Wurz 2-3
70' Egon Klug 2-4
Faulturi
30' Matthias Guercio 1
40' Siegfried Junuzović 1
58' Matthias Guercio 2
Cartonaşe
30' Matthias Guercio
40' Siegfried Junuzović
58' Matthias Guercio