Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
49.33% Posesia în prima repriză 50.67%
50.15% Posesie în repriza a doua 49.85%

Bun venit pe stadionul Maulwurfs Oval, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele Norge U18 şi Schweiz U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 2-5-3 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 4-4-2. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Vidar Rossbach - Yngvar Wang, Robin Torvlund - Steven Kvalvåg, Ketil Langnes, Bertil Skulstad, Rolv Myhre, Werner Skjerve - Jone Aukland, Henning Hem, Morgan Wathne pentru echipa gazdă şi Eren Geiger - Andre Gamper, Nico Rissi, Massimo Roth, Christoph Widmer - Thomas Lopez, Philipp Tönz, Henri Huber, Walter Wiss - Alain Muratti, Shkelzen Koller pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Nieder-österreich in Österreich, unde se vor infrunta selectionatele Norge U18 y Schweiz U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Pankrat Onegin născut în Rossiya, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Chechnya va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.11. Walter Wiss l-a văzut demarcat în centru pe Shkelzen Koller şi a încercat să îi trimită balonul, dar pasa lui a fost interceptată de defensiva adversă fără probleme. Min.14 După ce Morgan Wathne a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.19, Gooooool !!!. Werner Skjerve driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Morgan Wathne, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 1-0 după acest gol. Fanii echipei au înnebunit de fericire odată cu golul echipei lor preferate. Min.23 În timpul pătrunderii sale pe banda dreaptă a lui Steven Kvalvåg este tamponat dur de către Andre Gamper. Arbitrul fluieră fault. Andre Gamper a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.24 Ocazie mare de gol a echipei Norge U18. Şutul din lovitura liberă a lui Morgan Wathne a ras bara apărată de Eren Geiger. Min.42, Gooooool !!!, Thomas Lopez l-a depăşit pe Yngvar Wang cu un dribling foarte frumos,apoi a centrat în careu pentru Shkelzen Koller, care a marcat din foarfecă. Tabela indică acum 1-1. Cat ghinion, totul parea promitator, dar golul marcat de Shkelzen Koller acum spectatorii sunt suparati si se gandesc la ce e mai rau . Min.44, Gooooool !!!, şut-centrare a lui Thomas Lopez, mingea a fost deviata de Shkelzen Koller cu capul ,acest balon nu a putut fi salvat de Vidar Rossbach. Acum scorul este 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 1-2. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 51 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul stâng şi în acelaşi timp se apără pe centru. Min.46 Walter Wiss reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Shkelzen Koller, dar Yngvar Wang reuşeşte să respingă în afara terenului. Shkelzen Koller protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Yngvar Wang. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Shkelzen Koller primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.48, Gooooool !!!, Nico Rissi greşeşte copilărește o pasă, iar Jone Aukland, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Eren Geiger îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.65, Gooooool !!! marcat de Schweiz U18. Centrarea de pe stângă a lui Thomas Lopez a ajuns la Shkelzen Koller, care a marcat cu capul, acesta fiind liber în mijlocul careului. Acum scorul este 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Shkelzen Koller. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii. Min.68, Ketil Langnes îl înnebuneşte cu driblingurile sale pe Nico Rissi pe partea stângă a direcţiei de atac până când este luat pe sus de un adversar. Arbitrul fluieră fault. Min.69, Eren Geiger anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Morgan Wathne trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.71, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Thomas Lopez, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 2-4. Min.79, Gooooool !!!, Morgan Wathne a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 3-4. Min.83, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Thomas Lopez, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 3-5.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 3-5. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 50 %.

Goluri
19' Morgan Wathne 1-0
42' Shkelzen Koller 1-1
44' Shkelzen Koller 1-2
48' Jone Aukland 2-2
65' Shkelzen Koller 2-3
71' Thomas Lopez 2-4
79' Morgan Wathne 3-4
83' Thomas Lopez 3-5