Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
69.12% Posesia în prima repriză 30.88%
69.23% Posesie în repriza a doua 30.77%

Bun venit pe stadionul SSW Graz Stadium, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele Schweiz U18 şi Ukraina U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 3-4-3 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 5-4-1. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Eren Geiger - Claude Bickel, Massimo Roth, Matthias Guercio - Thomas Lopez, Philipp Tönz, Henri Huber, Walter Wiss - Félicien Tell, Alain Muratti, Shkelzen Koller pentru echipa gazdă şi Yehor Ksyonz - Pylyp Kovalets, Viacheslav Lytovchenko, Yevhen Pogoryelov, Sergiy Kravets, Vladlen Halyuza - Andrei Koltsov, Yurіy Romanchuk, Rollan Valyayev, Semen Nahornyak - Hennadiy Hudzikevych pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Tirol in Österreich, unde se vor infrunta selectionatele Schweiz U18 y Ukraina U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Luis Sigüenza născut în España, care aparţine şcolii de fotbal din Navarra, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.5 Intrare criminală a lui Vladlen Halyuza care l-a luat cu fulgi cu tot pe Alain Muratti, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Alain Muratti a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Min.6, Schweiz U18 este foarte aproape de a marca. Şutul lui din lovitură liberă al lui Shkelzen Koller a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porţii apărate de Yehor Ksyonz. Min.7, Gooooool !!! Thomas Lopez i-a strecurat balonul printre picioare lui Viacheslav Lytovchenko , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Yehor Ksyonz. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 1-0. Min.12, Șut deviat a lui Alain Muratti la o fază care a pornit de pe partea dreaptă printr-o centrare a lui Thomas Lopez și o prelungire frumoasă a mingii cu capul de către Walter Wiss. Incredibilă ratare deoarece poartă a rămas complet goală. Min.16. După o pătrundere pe partea stângă, jucătorul Yurіy Romanchuk reuşeşte o centrare pentru Semen Nahornyak, care nu găseşte cadrul porţii, mingea ieșind cu mult în afara stadionului. Min.30, Walter Wiss primeşte mingea cu ceva noroc de la un coechipier şi încearcă să facă un 1-2 cu Alain Muratti, dar faza a fost oprită prin fault de Vladlen Halyuza. Alain Muratti protestează, cerând arbitrului acordarea unui cartonaş galben pentru faultul ce a întrerupt această acţiune. Alain Muratti primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Vladlen Halyuza pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Min.31 Şutul slab a lui Shkelzen Koller trece mult peste poartă. Min.32 După ce Hennadiy Hudzikevych a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.41 Intrare dură a lui Sergiy Kravets asupra lui Shkelzen Koller. Arbitrul dictează lovitură liberă. Min.42, Shkelzen Koller trimite mingea peste transversală, fără emoţii pentru portar, fani au început să se amuze de şutul acestuia.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 1-0. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 69 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi pe banda dreaptă şi apărându-se fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac fără o atenţie specială în nici o zonă şi în acelaşi timp se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Min.48, Alain Muratti a trimis o centrare foarte bună, dar mingea a ajuns exact la Vladlen Halyuza, care a reușit să își pună echipa pe contraatac. Min.49 Contraatacul a eşuat deoarece jucătorul Hennadiy Hudzikevych a încercat un lob peste portar, dar mingea a trecut mult peste poartă. Min.56 Se poate vedea că Semen Nahornyak schiţează gesturi de durere. Se pare că este accidentat grav. Min.57 Ce sperietură a tras Semen Nahornyak ! Acesta a suferit o intrare criminală, care părea că l-a scos din joc tot sezonul, dar din fericire medicii constată ca nu e nimic grav, iar jucătorul poate continua meciul. Min.64 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei Schweiz U18,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Walter Wiss. Alain Muratti nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei Schweiz U18. Alain Muratti îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Alain Muratti primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Alain Muratti a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.69 Pasă dezastruoasă trimisă de Semen Nahornyak către Hennadiy Hudzikevych care nu a putut controla balonul.Mingea iese în aut. Min.77 Thomas Lopez reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Félicien Tell, dar Yevhen Pogoryelov reuşeşte să respingă în afara terenului. Félicien Tell protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Yevhen Pogoryelov. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Min.83, Yurіy Romanchuk îl înnebuneşte cu driblingurile sale pe Claude Bickel pe partea stângă a direcţiei de atac până când este luat pe sus de un adversar. Arbitrul fluieră fault. Min.84, Eren Geiger anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Viacheslav Lytovchenko trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.84, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Thomas Lopez a ajuns la Shkelzen Koller care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Yehor Ksyonz. Tabela arată 2-0. Toți suporterii echipei locale sunt încântați, lucrurile merg bine mulțumită lui Shkelzen Koller care a înscris și a dublat distanța față de echipa vizitatoare. Min.88, Thomas Lopez este frustrat că nu îl poate deposeda pe Viacheslav Lytovchenko pentru că acesta din urmă îl agaţă de şort. Arbitrul fluieră fault. Viacheslav Lytovchenko a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.89, Shkelzen Koller centreaza din lovitură liberă la bara a doua, dar din păcate în acea zona nu se afla niciun coechipier pregătit pentru a relua mingea în poartă.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 2-0. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 69 %.

Goluri
7' Thomas Lopez 1-0
84' Shkelzen Koller 2-0
Faulturi
5' Vladlen Halyuza 1
30' Vladlen Halyuza 2
41' Sergiy Kravets 1
83' Claude Bickel 1
88' Viacheslav Lytovchenko 1
Cartonaşe
30' Vladlen Halyuza
30' Alain Muratti
64' Alain Muratti
88' Viacheslav Lytovchenko