Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
1 Cartonaşe galbene 2
0 Cartonaşe roşii 1
49.88% Posesia în prima repriză 50.12%
52.85% Posesie în repriza a doua 47.15%

Bine aţi venit pe stadionul FC Niederösterreich Stadium ce astăzi găzduiește 47.000 spectatori. O întâlnire pe teren neutru unde se vor înfrunta echipele Latvija U18 şi Schweiz U18. Următoarele formaţii au fost folosite astăzi pe teren, un 3-4-3 pentru echipa locală şi 4-4-2 pentru oaspeţi. Jucătorii care au intrat pe teren sunt Georgijs Astrahancevs - Valērijs Žuromskis, Leonid Rakels, Deniss Lēvenšteins - Dmitrijs Misins, Imants Skābardis, Ivans Utināns, Agris Prohorenkovs - Ilmārs Sīmanis, Ivans Žavoronkovs, Aivars Lidmanis pentru echipa gazdă şi Eren Geiger - Johann Wölfli, Nico Rissi, Massimo Roth, Matthias Guercio - Claude Bickel, Philipp Tönz, Henri Huber, Walter Wiss - Alain Muratti, Shkelzen Koller pentru echipa vizitatoare.
Bucuraţi-vă de acest meci captivant.

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Wien in Österreich, unde se vor infrunta selectionatele Latvija U18 y Schweiz U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Hipólito Varacka este un arbitru care ia decizii foarte bune şi este foarte respectat de către toţi jucătorii şi antrenorii. Acest arbitru este născut în Argentina şi aparţine Şcolii de Arbitraj din La Pampa.

Min.3 Penalty indiscutabil pentru Schweiz U18. Fault asupra lui Shkelzen Koller în careul de 16 metri în urma unei acţiuni pe partea dreaptă de atac, nesemnalizat de centralul partidei ! Min.4, Gooooool !!! de Schweiz U18, Shkelzen Koller şutează în dreapta portarului Georgijs Astrahancevs, care a fost foarte aproape de a respinge balonul. Tabela de marcaj indică acum 0-1. Ce nervi pe spectatori , nu le venea sa creada cum Shkelzen Koller a marcat pentru oaspeti, si se pare ca lucrurile se complica pentru gazde. Min.5, Alain Muratti cu o acţiune individuală superbă, scapă de toată linia defensivă adversă, rămâne singur cu portarul, dar Shkelzen Koller încearcă un lob și mingea cade pe plasa de sus a porţii. Georgijs Astrahancevs nu-şi putea ascunde bucuria că a scăpat fără gol după această fază. Min.12 Alain Muratti de la Schweiz U18 şutează spectaculos în bară, mingea revine la el, însă singur cu Georgijs Astrahancevs nu reuşeşte să înscrie un gol gata făcut. Min.26 Deniss Lēvenšteins încearcă o centrare la prima bară, însă aceasta îl depăşeşte pe Ivans Žavoronkovs, ajungând în braţele lui Eren Geiger. Min.31, Imants Skābardis controlează balonul cu mare lejeritate la mijlocul terenului, dar când ajunge la marginea careului este faultat serios de către Matthias Guercio, intervenţie sancţionată prompt de arbitru prin acordarea unui fault. Matthias Guercio a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.32, Ivans Utināns a trimis mingea peste zid, mult peste poartă insă, aceasta oprindu-se în al treilea amfiteatru. Min.35, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Claude Bickel primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Shkelzen Koller expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 0-2. DAA!, echipa a marcat al doilea gol! Acest gol le va da mai multa incredere , si ei vor juca mai bine in minutele ce vor urma. Min.38, Ivans Utināns încearcă să paseze peste linia de fundaşi adverşi, dar mingea este deviată de Matthias Guercio în corner. Min.39, Ivans Utināns execută perfect un corner până la Ivans Žavoronkovs, dar acesta reia slab şi mingea se opreşte în braţele lui Eren Geiger.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 0-2. Echipele au avut o posesie egală a balonului.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se pe centru. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi pe banda stângă şi în acelaşi timp se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Min.46 Dmitrijs Misins reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Ilmārs Sīmanis, dar Nico Rissi reuşeşte să respingă în afara terenului. Ilmārs Sīmanis protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Nico Rissi. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Min.49, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Claude Bickel, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 0-3. Suporterii nu pot crede acest rezultat. Cativa fani striga demisia antrenorului. Din pacate nu este sigura problema, alti fani plecau de la stadion si meciul nu s-a terminat inca! Min.62 Se poate vedea că Dmitrijs Misins schiţează gesturi de durere. Se pare că este accidentat grav. Min.63 Ce sperietură a tras Dmitrijs Misins ! Acesta a suferit o intrare criminală, care părea că l-a scos din joc tot sezonul, dar din fericire medicii constată ca nu e nimic grav, iar jucătorul poate continua meciul. Min.63, Walter Wiss trimite o nouă pasă în adâncime către Shkelzen Koller care din păcate nu ajunge la minge, pentru că portarul Georgijs Astrahancevs s-a mişcat mai repede, ieșind din careu și calm îndepărteză pericolul. Min.68, Gooooool !!! marcat de Schweiz U18. Centrarea de pe stângă a lui Claude Bickel a ajuns la Shkelzen Koller, care a marcat cu capul, acesta fiind liber în mijlocul careului. Acum scorul este 0-4. Min.77 Intrare criminală a lui Matthias Guercio care l-a luat cu fulgi cu tot pe Ivans Žavoronkovs, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Ivans Žavoronkovs a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Ivans Žavoronkovs primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Matthias Guercio pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Matthias Guercio a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.78, Ivans Utināns a trimis mingea peste zid, mult peste poartă insă, aceasta oprindu-se în al treilea amfiteatru. Min.79, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Claude Bickel, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 0-5. Min.82, Gooooool !!!, Ivans Utināns trimite o pasă în profunzime la Aivars Lidmanis, acesta rămâne singur cu Eren Geiger şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 1-5. Min.85 Gooooool !!!Gol înscris de Latvija U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Ilmārs Sīmanis pentru Aivars Lidmanis, care a incercat să îl dribleze pe Eren Geiger în interiorul careului, dar portarul lui Schweiz U18 a reuşit să respingă nefericit până la Imants Skābardis care cu mult calm a introdus mingea în poartă 2-5.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 2-5. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 53 %.

Goluri
4' Shkelzen Koller 0-1
35' Shkelzen Koller 0-2
49' Claude Bickel 0-3
68' Shkelzen Koller 0-4
79' Claude Bickel 0-5
82' Aivars Lidmanis 1-5
85' Imants Skābardis 2-5
Faulturi
3' 1
31' Matthias Guercio 1
77' Matthias Guercio 2
Cartonaşe
31' Matthias Guercio
77' Matthias Guercio
77' Ivans Žavoronkovs