Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe galbene 0
0 Cartonaşe roşii 0
67.47% Posesia în prima repriză 32.53%
68.53% Posesie în repriza a doua 31.47%

A început meciul dintre Schweiz U18 și Türkiye U18 disputat pe arena Sport Verein Uri Stadium. Cei 34.944 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 2-5-3, iar titularii sunt : Eren Geiger - Johann Wölfli, Félicien Wölfli - Alexander Margairaz, Rubens Schaer, Daniel İnler, Jacques Latour, Josef Ballaman - Paul Koller, Alain Muratti, Robert Blatter.
Oaspeții vor juca 3-4-3, iar cei 11 titulari sunt: Rebii Közen - Fırat Öçal, Şanver Kapucu, Emrah Karakuş - Cevat Şaş, Ahmet Kaya, Saffet Kekıllı, Erdoğan Aksu - Rüştü Kaş, Rıdvan Alkan, Rıza Ocak.

Azi se dispută în Schweiz, un mare meci jucat în regiunea Luzern, în care se înfruntă Schweiz U18 vs Türkiye U18. Deşi este o partidă amicală, toţi jucătorii simt ceva special, deoarece contează evoluţiile lor pentru echipa naţională.

Hortensio Valdez este un arbitru care ia decizii foarte bune şi este foarte respectat de către toţi jucătorii şi antrenorii. Acest arbitru este născut în México şi aparţine Şcolii de Arbitraj din Baja California Sur.

Min.5, Gooooool !!!, Daniel İnler trimite o pasă în profunzime la Alain Muratti, acesta rămâne singur cu Rebii Közen şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 1-0. Fanii echipei au înnebunit de fericire odată cu golul echipei lor preferate. Min.9, Daniel İnler recuperează o minge de la apărarea adversă şi, fără să stea pe gânduri, trimite superb din voleu, însă balonul ocoleşte cu puţin poarta adversă. Min.15, Gooooool !!!, Erdoğan Aksu trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Rıza Ocak, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 1-1. Cat ghinion, totul parea promitator, dar golul marcat de Rıza Ocak acum spectatorii sunt suparati si se gandesc la ce e mai rau . Min.22 Intrare criminală a lui Emrah Karakuş care l-a luat cu fulgi cu tot pe Alain Muratti, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Alain Muratti a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Min.23, Schweiz U18 este foarte aproape de a marca. Şutul lui din lovitură liberă al lui Alain Muratti a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porţii apărate de Rebii Közen. Min.27, Daniel İnler se strecoară printre fundaşii centrali adverşi, dar şutul său este blocat de Emrah Karakuş şi mingea se duce în corner. Daniel İnler reclamă arbitrului faptul ca fundaşul a făcut henţ. Min.28, Alain Muratti execută perfect un corner până la Robert Blatter, dar acesta reia slab şi mingea se opreşte în braţele lui Rebii Közen. Min.36, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Cevat Şaş reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Rıza Ocak. Tabela de marcaj indică 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.43 Pasă dezastruoasă trimisă de Josef Ballaman către Alexander Margairaz care nu a putut controla balonul.Mingea iese în aut.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 1-2. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 67 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe centru şi se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare atacă pe centru şi se apără pe centru. Min.49, Gooooool !!!, Robert Blatter a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.58, Gooooool !!!, Félicien Wölfli greşeşte copilărește o pasă, iar Rıdvan Alkan, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Eren Geiger îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Rıdvan Alkan. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii. Min.60, Gooooool !!! înscris de Türkiye U18. Pasă ca la carte a lui Rıza Ocak pentru Rüştü Kaş care a destabilizat apărarea adversă, acesta din urma după o preluare extraordinară reuşeşte să trimită balonul aproape de vinclul porţii adverse apărate de Eren Geiger. Scorul de pe tabela de marcaj arată acum 2-4. Min.70 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei Türkiye U18,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Erdoğan Aksu. Rıdvan Alkan nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei Türkiye U18. Rıdvan Alkan îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Min.73, Gooooool !!! marcat de Paul Koller. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Rebii Közen nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 3-4. Min.77, Rubens Schaer a trimis o centrare foarte bună, dar mingea a ajuns exact la Emrah Karakuş, care a reușit să își pună echipa pe contraatac. Min.78, Gooooool !!! Contra-atacul a fost finalizat de Rıdvan Alkan care a depăşit în viteză toată apărarea adversă şi a înscris cu un şut printre picioarele portarului. Tabela indică acum 3-5. Min.79, Gooooool !!!, Josef Ballaman driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Alain Muratti, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 4-5. Min.87 Gooooool !!!Gol înscris de Schweiz U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Paul Koller pentru Alain Muratti, care a incercat să îl dribleze pe Rebii Közen în interiorul careului, dar portarul lui Türkiye U18 a reuşit să respingă nefericit până la Jacques Latour care cu mult calm a introdus mingea în poartă 5-5.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 5-5. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 69 %.

Goluri
5' Alain Muratti 1-0
15' Rıza Ocak 1-1
36' Rıza Ocak 1-2
49' Robert Blatter 2-2
58' Rıdvan Alkan 2-3
60' Rüştü Kaş 2-4
73' Paul Koller 3-4
78' Rıdvan Alkan 3-5
79' Alain Muratti 4-5
87' Jacques Latour 5-5