Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
3 Cartonaşe galbene 2
0 Cartonaşe roşii 1
64.65% Posesia în prima repriză 35.35%
61.16% Posesie în repriza a doua 38.84%

Astăzi vă vom prezenta meciul dintre Slovenija U18 şi Schweiz U18 şi 34.944 spectatori prezenţi pe Club Šenčur Stadium îşi ocupă locurile..
Echipa gazdă va utiliza următoarea tactică 3-5-2, formaţie: Marinko Stevanovi? - Mirko Peki?, Metod Vass, Bekim Drobne - Miran Lunder, Dalibor A?imovi?, Matej Šiši?, Egidij Ipavec, Vili Rakovi? - Ksaver Kirm, Danilo Novakovi?.
Oaspeţii vor juca în formula 3-5-2, introducaând următorul 11: Marc Friedli - Marcel Rochat, Hans Derdiyok, Charles Wölfli - Orhan Margairaz, Thomas Roux, Charles Coltorti, Benjamin Hermann, Félicien Locher - Dominik Suter, Laurent Locher.

Azi se dispută în Slovenija, un mare meci jucat în regiunea Jugovzhodna Slovenija, în care se înfruntă Slovenija U18 vs Schweiz U18. Deşi este o partidă amicală, toţi jucătorii simt ceva special, deoarece contează evoluţiile lor pentru echipa naţională.

Pablo Aguilera născut în Paraguay, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Itapúa va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.9 Ratare a lui Ksaver Kirm care după ce a rămas singur cu Marc Friedli a trimis stângaci peste poartă, balonul aterizând în mijlocul galeriei echipei Schweiz U18. Min.14, Egidij Ipavec îl angajează pe Ksaver Kirm, acesta driblează fundaşul care îl marca, Marc Friedli i se repede la picioare pentru a-i lua mingea, dar comite un fault dur, arbitrul indicând imediat fără nici un dubiu punctul cu var de la 11 metri. Min.15, Gooooool !!! înscris de Miran Lunder care, fără să ezite, a executat superb lovitura de pedeapsă, imparabilă pentru Marc Friedli. Tabela electronică afişează acum 1-0. Min.23. Thomas Roux a centrat pentru Dominik Suter, însă jucătorul care îl marca, Bekim Drobne, îi pune o piedică violentă. Arbitrul indică repunere din colţul careului mic, deşi infracţiunea fusese semnalizată şi de asistent. Arbitrul simte că a luat decizia greșită însă nu mai poate face nimic. Min.25 Intrare dură a lui Metod Vass asupra lui Laurent Locher. Arbitrul dictează lovitură liberă. Min.26 Şutul slab a lui Laurent Locher trece mult peste poartă. Min.28, Matej Šišić controlează balonul cu mare lejeritate la mijlocul terenului, dar când ajunge la marginea careului este faultat serios de către Hans Derdiyok, intervenţie sancţionată prompt de arbitru prin acordarea unui fault. Min.29, Slovenija U18 este foarte aproape de a marca. Şutul lui din lovitură liberă al lui Miran Lunder a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porţii apărate de Marc Friedli. Min.39. Danilo Novakovič ratează în poziţie de unu-la-unu cu portarul advers. Egidij Ipavec îl angajase cu un balon în poziţie centrală, iar el, rămas singur cu portarul, s-a încâlcit în balon şi a trimis un şut mult pe lângă poartă. Min.44 Respingere precisă a echipei Schweiz U18 care reuşeşte această recuperare în urma centrării de pe partea dreaptă a echipei Slovenija U18, Ksaver Kirm a încercat să intre în posesia mingii dar fără rezultat.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 1-0. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 65 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe centru şi se apără pe centru. Echipa vizitatoare atacă fără o atenţie specială în nici o zonă şi se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Min.47, Matej Šišić primeşte mingea cu ceva noroc de la un coechipier şi încearcă să facă un 1-2 cu Ksaver Kirm, dar faza a fost oprită prin fault de Charles Wölfli. Ksaver Kirm protestează, cerând arbitrului acordarea unui cartonaş galben pentru faultul ce a întrerupt această acţiune. Ksaver Kirm primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Charles Wölfli în urma unei intrări dure la un adversar. Min.48, Miran Lunder centreaza din lovitură liberă la bara a doua, dar din păcate în acea zona nu se afla niciun coechipier pregătit pentru a relua mingea în poartă. Min.48 Intrare criminală a lui Bekim Drobne care l-a luat cu fulgi cu tot pe Laurent Locher, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Laurent Locher a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Cartonaş galben acordat lui Bekim Drobne pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Min.49, Laurent Locher a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Marinko Stevanovič, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.53 Ksaver Kirm de la Slovenija U18 şutează spectaculos în bară, mingea revine la el, însă singur cu Marc Friedli nu reuşeşte să înscrie un gol gata făcut. Min.55, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Orhan Margairaz reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Félicien Locher. Tabela de marcaj indică 1-1. Fanii echipei gazdă au amuţit la egalarea oaspeţilor. Min.61, Egidij Ipavec controlează balonul cu mare lejeritate la mijlocul terenului, dar când ajunge la marginea careului este faultat serios de către Charles Wölfli, intervenţie sancţionată prompt de arbitru prin acordarea unui fault. Cartonaş galben acordat lui Charles Wölfli în urma unei intrări dure la un adversar. Charles Wölfli a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.62 Ocazie mare de gol a echipei Slovenija U18. Şutul din lovitura liberă a lui Miran Lunder a ras bara apărată de Marc Friedli. Min.76, Gooooool !!! pentru Schweiz U18. Benjamin Hermann a reuşit golul vieţii sale. Benjamin Hermann a şutat superb de la jumătatea terenului şi l-a surprins pe Marinko Stevanovič lăsându-l simplu spectator. Suporterilor prezenţi nu le venea să creadă că au fost martorii unei asemenea execuţii uimitoare. Scorul este acum 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.78 Ocazie imensă, mingea trimisă din şutul lui Mirko Pekič fiind aproape să ajungă în plasă. Balonul iese în corner după ce a fost atins de un fundaş, dar arbitrul nu vede asta şi dictează aut de poartă. Mirko Pekič cere acordarea loviturii de colţ, ce a fost vizibilă pentru toată lumea, mai puţin pentru arbitru. Mirko Pekič primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.84 Şansă ratată pentru Slovenija U18.Centrarea lui Dalibor Ačimovič de pe partea stângă către Ksaver Kirm nu s-a finalizat deoarece atacantul a fost într-o poziţie dificilă şi mingea a ajuns la Marc Friedli exact în braţe.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 1-2. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 61 %.

Goluri
15' Miran Lunder 1-0
55' Félicien Locher 1-1
76' Benjamin Hermann 1-2
Faulturi
14' Marc Friedli 1
25' Metod Vass 1
28' Hans Derdiyok 1
47' Charles Wölfli 1
48' Bekim Drobne 1
61' Charles Wölfli 2