Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
1 Cartonaşe galbene 3
0 Cartonaşe roşii 1
69.44% Posesia în prima repriză 30.56%
71.79% Posesie în repriza a doua 28.21%

15.000 spectatori sunt prezenți la această partidă. Jucătorii echipei Italia U18 și Schweiz U18 pășesc și sunt pe gazon pregătiți de joc. Italia U18 joacă 2-5-3 cu Luca Trapattoni - Rocco Mancinelli, Plinio Zenoni - Pasquale Burato, Arrigo Origo, Enzo Nibali, Dionisio Vanotti, Rosolino Strillone - Teodoro Cassano, Arnaldo Compagnoni, Benedetto Compagnoni, pe când Schweiz U18 joacă 4-5-1 cu Marc Friedli - Marcel Rochat, Thomas Djourou, Charles Wölfli, Hans Derdiyok - Félicien Locher, Christophe Jaccard, Charles Coltorti, Orhan Margairaz, Benjamin Hermann - Paul Ziegler.

Azi se dispută în Italia, un mare meci jucat în regiunea Emilia-Romagna, în care se înfruntă Italia U18 vs Schweiz U18. Deşi este o partidă amicală, toţi jucătorii simt ceva special, deoarece contează evoluţiile lor pentru echipa naţională.

Lam RongJi născut în China, care aparţine şcolii de fotbal din Gansu, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.4, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Christophe Jaccard, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 0-1. Ce nervi pe spectatori , nu le venea sa creada cum Christophe Jaccard a marcat pentru oaspeti, si se pare ca lucrurile se complica pentru gazde. Min.12 Jucătorul Benedetto Compagnoni a căzut secerat, schimonosindu-se de durere. Min.13 În cele din urmă, după ce a primit îngrijiri medicale pe marginea terenului, Benedetto Compagnoni cere permisiunea arbitrului de a reintra în joc. Min.15, Gooooool !!!, Dionisio Vanotti trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Benedetto Compagnoni, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 1-1. Suporterii au inceput sa aclame numele jucatorul, care a marcat un gol important, intr-un moment greu pentru echipa. Min.18, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Christophe Jaccard, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.20 Se pare că Félicien Locher are ceva probleme deoarece a rămas întins pe gazon. Min.21 Ce sperietură a tras Félicien Locher ! Acesta a suferit o intrare criminală, care părea că l-a scos din joc tot sezonul, dar din fericire medicii constată ca nu e nimic grav, iar jucătorul poate continua meciul. Min.23, Gooooool !!! pentru Italia U18, înscris de Teodoro Cassano! Teodoro Cassano a trimis un şut de la mare distanţă ce a intrat agale în poarta lui Marc Friedli care acum pare dezamagit însă nu putea să facă nimic la acest şut superb. Scorul este acum 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.29, Gooooool !!!, Arnaldo Compagnoni a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 3-2. Incredibil!!! Suporterii au luat-o razna cu minunatul gol de Arnaldo Compagnoni , iar acum toti suporterii cred in victoria echipei locale. Min.31, Gooooool !!! marcat de Benedetto Compagnoni. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Marc Friedli nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 4-2. Min.40, Gooooool !!! marcat de Arnaldo Compagnoni. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Marc Friedli nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 5-2.

Min.45 Finalul primei reprize. Echipele se îndreaptă spre vestiare. Rezultatul primelor 45 de minute este 5-2. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 69 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe centru şi se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare atacă pe flancul stâng şi se apără pe centru. Min.46 Intrare dură a lui Thomas Djourou asupra lui Teodoro Cassano. Arbitrul dictează lovitură liberă. Thomas Djourou a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.47 Şutul slab a lui Enzo Nibali trece mult peste poartă. Min.53, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Christophe Jaccard primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Paul Ziegler expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 5-3. Min.57, Gooooool !!!, Dionisio Vanotti trimite o pasă în profunzime la Benedetto Compagnoni, acesta rămâne singur cu Marc Friedli şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 6-3. Min.65 Intrare criminală a lui Thomas Djourou care l-a luat cu fulgi cu tot pe Arnaldo Compagnoni, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Arnaldo Compagnoni a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Arnaldo Compagnoni primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Thomas Djourou pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Thomas Djourou a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.66, Enzo Nibali centreaza din lovitură liberă la bara a doua, dar din păcate în acea zona nu se afla niciun coechipier pregătit pentru a relua mingea în poartă. Min.67, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Christophe Jaccard, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 6-4. Min.73 Superb lob a lui Dionisio Vanotti care trece pe deasupra porţii. Pasa a fost dată de Pasquale Burato. Min.77 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei Schweiz U18,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Charles Coltorti. Paul Ziegler nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei Schweiz U18. Paul Ziegler îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Min.81, Gooooool !!!. Dionisio Vanotti driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Benedetto Compagnoni, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 7-4 după acest gol. Min.86, Dionisio Vanotti a schimbat direcția de atac pe partea stângă. Fault evident a lui Hans Derdiyok contra lui Arrigo Origo. Cartonaş galben acordat lui Hans Derdiyok în urma unei intrări dure la un adversar. Min.87 Ocazie mare de gol a echipei Italia U18. Şutul din lovitura liberă a lui Enzo Nibali a ras bara apărată de Marc Friedli.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 7-4. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 72 %.

Goluri
4' Christophe Jaccard 0-1
15' Benedetto Compagnoni 1-1
18' Christophe Jaccard 1-2
23' Teodoro Cassano 2-2
29' Arnaldo Compagnoni 3-2
31' Benedetto Compagnoni 4-2
40' Arnaldo Compagnoni 5-2
53' Paul Ziegler 5-3
57' Benedetto Compagnoni 6-3
67' Christophe Jaccard 6-4
81' Benedetto Compagnoni 7-4
Faulturi
46' Thomas Djourou 1
65' Thomas Djourou 2
86' Hans Derdiyok 1
Cartonaşe
46' Thomas Djourou
65' Arnaldo Compagnoni