Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe galbene 0
0 Cartonaşe roşii 0
59.67% Posesia în prima repriză 40.33%
58.76% Posesie în repriza a doua 41.24%

A început meciul dintre Österreich U18 și Schweiz U18 disputat pe arena Ernst Happel Stadion. Cei 120.000 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 3-4-3, iar titularii sunt : Franz Schnell - Reinhard Kottan, Wolf Prokopic, Jörg Klug - Theodor Wöss, Hartwig Jantscher, György Dorfmeister, David Palla - Felix Kaiser, Michael Hattenberger, Erich Egger.
Oaspeții vor juca 3-5-2, iar cei 11 titulari sunt: Marc Friedli - Sven Schaer, Massimo Schneider, Charles Wölfli - Ruedi Güntensperger, Pascal Ramseyer, Valentin Jaccard, Benjamin Hermann, Max Lächler - Dominik Suter, Laurent Locher.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Österreich U18 și Schweiz U18. Partida oficială se dispută pe Österreich din oraşul Wien. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Florin Nicoliţă născut în România, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Gorj va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.5, Gooooool !!!. Hartwig Jantscher driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Felix Kaiser, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 1-0 după acest gol. Min.7, Șut deviat a lui Michael Hattenberger la o fază care a pornit de pe partea dreaptă printr-o centrare a lui Theodor Wöss și o prelungire frumoasă a mingii cu capul de către Hartwig Jantscher. Incredibilă ratare deoarece poartă a rămas complet goală. Min.14, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Pascal Ramseyer, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 1-1. Inca nu se cunoaste invingatorul acestui meci si orice se mai poate intampla Min.16, Gooooool !!!, Jörg Klug trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Michael Hattenberger, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 2-1. Publicul a inceput sa spere iar , acest mic avantaj i-a facut pe suporteri sa se mai calmeze . Min.24, Gooooool !!!, Felix Kaiser a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 3-1. La stadion a avut loc o petrecere , nimanui nu i-a pasat de scorul de pe tabela si toata lumea a sarbatorit ca si cum echipa locala ar fi castigat campionatul mondial .Tot stadionul a cantat urmatorul nume Felix Kaiser. Min.26, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Pascal Ramseyer primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Dominik Suter expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 3-2. Min.38, Gooooool !!!, György Dorfmeister trimite o pasă în profunzime la Felix Kaiser, acesta rămâne singur cu Marc Friedli şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 4-2. Min.43 Ruedi Güntensperger reuşeşte o centrare bună de pe partea dreaptă, dar mingea este interceptată de Reinhard Kottan, care pune stăpânire pe minge şi reuşeşte să degajeze.

Min.45 Finalul primei reprize. Echipele se îndreaptă spre vestiare. Rezultatul primelor 45 de minute este 4-2. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 60 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se pe centru. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul stâng şi în acelaşi timp se apără împotriva şuturilor de la distanţa. Min.48, Gooooool !!! marcat de Schweiz U18. Centrarea de pe stângă a lui Pascal Ramseyer a ajuns la Dominik Suter, care a marcat cu capul, acesta fiind liber în mijlocul careului. Acum scorul este 4-3. Min.51 După ce Laurent Locher a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.54. Theodor Wöss încearcă un şut mult din afara careului, dar portarul boxează balonul până la picioarele lui Michael Hattenberger, care imediat ajunge victima unui fault periculos făcut de Charles Wölfli, arbitrul acordând fault. Min.55, Erich Egger a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Marc Friedli, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.58, Gooooool !!! marcat de Michael Hattenberger. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Marc Friedli nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 5-3. Min.63, Gooooool !!!, Pascal Ramseyer l-a depăşit pe Reinhard Kottan cu un dribling foarte frumos,apoi a centrat în careu pentru Dominik Suter, care a marcat din foarfecă. Tabela indică acum 5-4. Min.72 Gooooool !!!Gol înscris de Österreich U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Felix Kaiser pentru Michael Hattenberger, care a incercat să îl dribleze pe Marc Friedli în interiorul careului, dar portarul lui Schweiz U18 a reuşit să respingă nefericit până la Hartwig Jantscher care cu mult calm a introdus mingea în poartă 6-4. Min.82 Şansă ratată pentru Österreich U18.Centrarea lui Michael Hattenberger de pe partea stângă către Felix Kaiser nu s-a finalizat deoarece atacantul a fost într-o poziţie dificilă şi mingea a ajuns la Marc Friedli exact în braţe. Min.87, Gooooool !!!, Erich Egger driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Michael Hattenberger, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 7-4.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 7-4. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 59 %.

Goluri
5' Felix Kaiser 1-0
14' Pascal Ramseyer 1-1
16' Michael Hattenberger 2-1
24' Felix Kaiser 3-1
26' Dominik Suter 3-2
38' Felix Kaiser 4-2
48' Dominik Suter 4-3
58' Michael Hattenberger 5-3
63' Dominik Suter 5-4
72' Hartwig Jantscher 6-4
87' Michael Hattenberger 7-4
Faulturi
54' Charles Wölfli 1