Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
3 Cartonaşe galbene 1
0 Cartonaşe roşii 0
36.76% Posesia în prima repriză 63.24%
32.39% Posesie în repriza a doua 67.61%

Pentru gazde, un jucator pe postul de Extremă nu a ieşit de la vestiare pentru a intra în echipa de start , şi nemaiavând nicio schimbare la dispoziţie, echipa a fost nevoită să continue cu un jucător în minus.
Astăzi vă vom prezenta meciul dintre Belarus U18 şi Schweiz U18 şi 15.000 spectatori prezenţi pe Zenit Магілёў Stadium îşi ocupă locurile..
Echipa gazdă va utiliza următoarea tactică 3-3-3, formaţie: Vadim Bukatkin - Aleh Kantsavy, David Skvernyuk, Konstantin Harbunow - Aleksandr Ryas, Radaslaw Palyakow, Valer Vyarheychyk - Konstantin Yakhimovich, Barys Yusipets, Radyyon Yatskevich.
Oaspeţii vor juca în formula 3-4-3, introducaând următorul 11: Marc Friedli - Thomas Djourou, Hans Derdiyok, Charles Wölfli - Thomas Roux, Charles Coltorti, Benjamin Hermann, Félicien Locher - Laurent Locher, Paul Ziegler, Dominik Suter.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Belarus U18 și Schweiz U18. Partida oficială se dispută pe Belarus din oraşul Vitebsk. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

José Aquino născut în España, care aparţine şcolii de fotbal din Castilla y León, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.8 Pasă dezastruoasă trimisă de Radaslaw Palyakow către Konstantin Yakhimovich care nu a putut controla balonul.Mingea iese în aut. Min.11, Benjamin Hermann primeşte mingea cu ceva noroc de la un coechipier şi încearcă să facă un 1-2 cu Laurent Locher, dar faza a fost oprită prin fault de Aleh Kantsavy. Laurent Locher protestează, cerând arbitrului acordarea unui cartonaş galben pentru faultul ce a întrerupt această acţiune. Cartonaş galben acordat lui Aleh Kantsavy în urma unei intrări dure la un adversar. Min.12, Paul Ziegler a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Vadim Bukatkin, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.13, Radaslaw Palyakow trimite o pasă superbă către Radyyon Yatskevich, care trece cu uşurinţă prin devensiva adversă, ajungând în poziţie de unu-la-unu cu portarul, pe care îl păcăleşte uşor după care mingea întra în poartă! Tabela rămâne însă nemodificată, deoarece tuşierul ridicase fanionul semnalizând că jucătorul a fost în offside în momentul în care a primit pasa. Radyyon Yatskevich și-a pierdut calmul, acesta se duce să vorbească cu arbitru asistent, însă este oprit de către coechipierii lui. Radyyon Yatskevich primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.29 Gooooool !!!Gol înscris de Schweiz U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Dominik Suter pentru Laurent Locher, care a incercat să îl dribleze pe Vadim Bukatkin în interiorul careului, dar portarul lui Belarus U18 a reuşit să respingă nefericit până la Charles Coltorti care cu mult calm a introdus mingea în poartă 0-1. Min.35, Charles Wölfli şutează dintr-o poziţie favorabilă, dar Vadim Bukatkin reuşeşte să reţină fără probleme. Min.37, Gooooool !!!, Laurent Locher a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 0-2. Spectatorii nu le venea sa creada ce vad, nici in cele mai negre cosmaruri nu credeau ca e posibil un rezultat atat de dur. Multi au amutit de nervi, dar altii inca continuau sa-si incurajeze echipa. S-au vazut lucururi mai rele ca acestea. Min.40, Schweiz U18 a fost foarte aproape să înscrie!!! Dar Thomas Roux dupa o serie impresionantă de driblinguri, a rămas singur cu portarul, l-a ridiculizat pe acesta, dar a şutat pe lângă poartă. Thomas Roux nu pot crede că au avut un asemenea ghinion, daca mingea intra în poartă putea fi golul săptămânii. Min.44, Gooooool !!! înscris de Belarus U18. Pasă ca la carte a lui Aleksandr Ryas pentru Radyyon Yatskevich care a destabilizat apărarea adversă, acesta din urma după o preluare extraordinară reuşeşte să trimită balonul aproape de vinclul porţii adverse apărate de Marc Friedli. Scorul de pe tabela de marcaj arată acum 1-2.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 1-2. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 63 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe centru şi se apără pe centru. Echipa vizitatoare atacă pe centru şi se apără împotriva şuturilor de la distanţa. Min.50, Gooooool !!!, Aleh Kantsavy greşeşte copilărește o pasă, iar Laurent Locher, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Vadim Bukatkin îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 1-3. Suporterii nu pot crede acest rezultat. Cativa fani striga demisia antrenorului. Din pacate nu este sigura problema, alti fani plecau de la stadion si meciul nu s-a terminat inca! Min.60, Dribling frumos a lui Dominik Suter care înaintează pe partea dreaptă și pasează înapoi, dar Konstantin Harbunow foarte atent reușește să recupereze în ultimul moment o pasă ce părea a fi decisiva. Frumoasa fază creată de Dominik Suter. Min.70, Gooooool !!! marcat de Paul Ziegler. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Vadim Bukatkin nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 1-4. Min.74, Gooooool !!!, Charles Coltorti driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Laurent Locher, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 1-5. Min.84 Intrare criminală a lui Thomas Djourou care l-a luat cu fulgi cu tot pe Konstantin Yakhimovich, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Konstantin Yakhimovich a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Konstantin Yakhimovich primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Thomas Djourou pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Min.85, Aleksandr Ryas centreaza din lovitură liberă la bara a doua, dar din păcate în acea zona nu se afla niciun coechipier pregătit pentru a relua mingea în poartă. Min.87 După ce Konstantin Yakhimovich a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit !

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 1-5. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 68 %.

Goluri
29' Charles Coltorti 0-1
37' Laurent Locher 0-2
44' Radyyon Yatskevich 1-2
50' Laurent Locher 1-3
70' Paul Ziegler 1-4
74' Laurent Locher 1-5
Faulturi
11' Aleh Kantsavy 1
84' Thomas Djourou 1
Cartonaşe
11' Aleh Kantsavy
13' Radyyon Yatskevich
84' Thomas Djourou
84' Konstantin Yakhimovich