Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
1 Cartonaşe galbene 2
0 Cartonaşe roşii 0
56.63% Posesia în prima repriză 43.37%
53.84% Posesie în repriza a doua 46.16%

A început meciul dintre Hrvatska U18 și Schweiz U18 disputat pe arena Hajduk Dubrovnik Stadium. Cei 137.088 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 2-5-3, iar titularii sunt : Ivano Horvat - Dražen Sabli?, Nikola Peternac - Franjo Tijardovi?, Siniša Parlov, Zvonko Židan, Sre?ko Pralija, Milan Prosine?ki - Domagoj Wölfl, Nikica Periši?, Gustav Bili?.
Oaspeții vor juca 4-5-1, iar cei 11 titulari sunt: Marc Friedli - Sven Schaer, Hans Derdiyok, Charles Wölfli, Massimo Schneider - Pascal Ramseyer, Ruedi Güntensperger, Valentin Jaccard, Max Lächler, Benjamin Hermann - Dominik Suter.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Hrvatska U18 și Schweiz U18. Partida oficială se dispută pe Hrvatska din oraşul Varaždin. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Charalabos Ziogas născut în Hellas, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Vorio Egeo va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.8, Gooooool !!!, Ruedi Güntensperger l-a driblat pe Dražen Sablić, dupa două driblinguri senzaţionale, a rămas faţă în faţă cu portarul Ivano Horvat, iar dupa ce l-a driblat şi pe aceasta, a marcat în poarta goală. Tabela indică acum 0-1. Stadionul parea ca o manastire cand echipa vizitatoare a deschis scorul.Parca pica apa rece peste ei si chiar si huliganii nu mai miscau. Min.13, Gooooool !!!, Hans Derdiyok trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Dominik Suter, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 0-2. Pesimismul a invadat terasele stadionului.Nu se mai auzea nimic pozitiv , acest gol a fost o adevărată lovitură pentru suporterii furioşi. Min.18, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Ruedi Güntensperger, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 0-3. Suporterii nu pot crede acest rezultat. Cativa fani striga demisia antrenorului. Din pacate nu este sigura problema, alti fani plecau de la stadion si meciul nu s-a terminat inca! Min.20. Gustav Bilić ratează în poziţie de unu-la-unu cu portarul advers. Srećko Pralija îl angajase cu un balon în poziţie centrală, iar el, rămas singur cu portarul, s-a încâlcit în balon şi a trimis un şut mult pe lângă poartă. Min.27, Milan Prosinečki trimite o nouă pasă în adâncime către Gustav Bilić care din păcate nu ajunge la minge, pentru că portarul Marc Friedli s-a mişcat mai repede, ieșind din careu și calm îndepărteză pericolul. Min.31 Intrare dură a lui Charles Wölfli asupra lui Nikica Perišić. Arbitrul dictează lovitură liberă. Cartonaş galben acordat lui Charles Wölfli în urma unei intrări dure la un adversar. Min.32, Gustav Bilić a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Marc Friedli, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.44, Srećko Pralija a schimbat direcția de atac pe partea stângă. Fault evident a lui Hans Derdiyok contra lui Siniša Parlov. Min.45 Ocazie mare de gol a echipei Hrvatska U18. Şutul din lovitura liberă a lui Gustav Bilić a ras bara apărată de Marc Friedli.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 0-3. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 57 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe centru şi se apără pe centru. Echipa vizitatoare atacă pe flancul stâng şi se apără pe centru. Min.48, Dražen Sablić, exasperat de lipsa de vitalitate a coechipierilor săi şi că nimeni nu vine la primire, acesta trimite un şut pe cadrul porţii din afara careului. Şutul s-a dovedit a fi inofensiv pentru poarta aparată de Marc Friedli. Min.51 Ratare a lui Nikica Perišić care după ce a rămas singur cu Marc Friedli a trimis stângaci peste poartă, balonul aterizând în mijlocul galeriei echipei Schweiz U18. Min.55, Gooooool !!!, şut-centrare a lui Ruedi Güntensperger, mingea a fost deviata de Dominik Suter cu capul ,acest balon nu a putut fi salvat de Ivano Horvat. Acum scorul este 0-4. Min.67 Respingere precisă a echipei Hrvatska U18 care reuşeşte această recuperare în urma centrării de pe partea dreaptă a echipei Schweiz U18, Massimo Schneider a încercat să intre în posesia mingii dar fără rezultat. Min.75, Gooooool !!! marcat de Schweiz U18. Centrarea de pe stângă a lui Ruedi Güntensperger a ajuns la Dominik Suter, care a marcat cu capul, acesta fiind liber în mijlocul careului. Acum scorul este 0-5. Min.79, Domagoj Wölfl înscrie un gol după o lovitură de cap, în urma centrării lui Franjo Tijardović. Golul este anulat pe motiv că atacantul a faultat un fundaș advers, înainte de a lovi mingea cu capul. Suporterii sunt dezamăgiți. Min.85, Srećko Pralija încearcă să paseze peste linia de fundaşi adverşi, dar mingea este deviată de Massimo Schneider în corner. Min.86, Charles Wölfli scoate de sub bară un gol ca şi făcut al echipei Hrvatska U18, mingea fiind trimisă acolo de superba lovitură de cap ce a urmat cornerului executat de Gustav Bilić. Min.89 Intrare criminală a lui Hans Derdiyok care l-a luat cu fulgi cu tot pe Nikica Perišić, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Nikica Perišić a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Nikica Perišić primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Hans Derdiyok a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.90 Şutul slab a lui Gustav Bilić trece mult peste poartă.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 0-5. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 54 %.

Goluri
8' Ruedi Güntensperger 0-1
13' Dominik Suter 0-2
18' Ruedi Güntensperger 0-3
55' Dominik Suter 0-4
75' Dominik Suter 0-5
Faulturi
31' Charles Wölfli 1