Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
3 Cartonaşe galbene 2
0 Cartonaşe roşii 1
89.51% Posesia în prima repriză 10.49%
90.11% Posesie în repriza a doua 9.89%

88.000 spectatori sunt prezenți la această partidă. Jucătorii echipei Schweiz U18 și Österreich U18 pășesc și sunt pe gazon pregătiți de joc. Schweiz U18 joacă 2-5-3 cu Marc Friedli - Hans Derdiyok, Massimo Schneider - Sven Schaer, Pascal Ramseyer, Valentin Jaccard, Benjamin Hermann, Max Lächler - Laurent Locher, Dominik Suter, Paul Ziegler, pe când Österreich U18 joacă 5-4-1 cu Franz Schnell - Herbert Sailer, Bernhard Schönherr, Hartwig Dober, Jörg Klug, Mario Eisel - Fabian Ellmayer, Wolfgang Juki?, Hartwig Jantscher, György Dorfmeister - Michael Hattenberger.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Schweiz U18 și Österreich U18. Partida oficială se dispută pe Schweiz din oraşul Genève. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Andrei Nistorescu născut în România, care aparţine şcolii de fotbal din Dolj, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.9, Dominik Suter, exasperat de lipsa de vitalitate a coechipierilor săi şi că nimeni nu vine la primire, acesta trimite un şut pe cadrul porţii din afara careului. Şutul s-a dovedit a fi inofensiv pentru poarta aparată de Franz Schnell. Min.16, Benjamin Hermann trimite o pasă superbă către Dominik Suter, care trece cu uşurinţă prin devensiva adversă, ajungând în poziţie de unu-la-unu cu portarul, pe care îl păcăleşte uşor după care mingea întra în poartă! Tabela rămâne însă nemodificată, deoarece tuşierul ridicase fanionul semnalizând că jucătorul a fost în offside în momentul în care a primit pasa. Dominik Suter și-a pierdut calmul, acesta se duce să vorbească cu arbitru asistent, însă este oprit de către coechipierii lui. Dominik Suter primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.21 Intrare dură a lui Jörg Klug asupra lui Paul Ziegler. Arbitrul dictează lovitură liberă. Cartonaş galben acordat lui Jörg Klug pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Min.22, Laurent Locher a trimis mingea peste zid, mult peste poartă insă, aceasta oprindu-se în al treilea amfiteatru. Min.26, Valentin Jaccard se strecoară printre fundaşii centrali adverşi, dar şutul său este blocat de Mario Eisel şi mingea se duce în corner. Valentin Jaccard reclamă arbitrului faptul ca fundaşul a făcut henţ. Valentin Jaccard primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.27, Herbert Sailer scoate de sub bară un gol ca şi făcut al echipei Schweiz U18, mingea fiind trimisă acolo de superba lovitură de cap ce a urmat cornerului executat de Laurent Locher. Min.36, Sven Schaer reușește o centrare bună de pe partea dreaptă, mingea se apropie de careul de 16 metri, dar este recuperată de Mario Eisel. Echipa pornește pe un contraatac! Fanii privesc încântați! Min.37 Contraatacul a eşuat deoarece jucătorul Michael Hattenberger a încercat un lob peste portar, dar mingea a trecut mult peste poartă. Min.38 Două ocazii consecutive pentru Schweiz U18 la aceaşi fază, mingea a fost respinsă de două ori de Franz Schnell. Laurent Locher a reuşit să ciupească balonul de la picioarele portarului şi când a încercat să şuteze a fost faultat clar în careu. Această fază rămâne nesemnalizată de către centralul partidei.Laurent Locher se repede la arbitru protestând asupra deciziei acestuia, care a refuzat acordarea unei lovituri de pedeaspă clara ca lumina zilei. Min.42, Gooooool !!! înscris de Österreich U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Michael Hattenberger care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Marc Friedli nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 0-1. Stadionul parea ca o manastire cand echipa vizitatoare a deschis scorul.Parca pica apa rece peste ei si chiar si huliganii nu mai miscau.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 0-1. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 90 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se împotriva şuturilor de la distanţa. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul stâng şi în acelaşi timp se apără pe centru şi pe banda dreaptă. Min.46 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei Schweiz U18,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Max Lächler. Paul Ziegler nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei Schweiz U18. Paul Ziegler îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Min.49, Gooooool !!!, Wolfgang Jukić l-a driblat pe Hans Derdiyok, dupa două driblinguri senzaţionale, a rămas faţă în faţă cu portarul Marc Friedli, iar dupa ce l-a driblat şi pe aceasta, a marcat în poarta goală. Tabela indică acum 0-2. Spectatorii nu le venea sa creada ce vad, nici in cele mai negre cosmaruri nu credeau ca e posibil un rezultat atat de dur. Multi au amutit de nervi, dar altii inca continuau sa-si incurajeze echipa. S-au vazut lucururi mai rele ca acestea. Min.61 Intrare criminală a lui Jörg Klug care l-a luat cu fulgi cu tot pe Paul Ziegler, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Paul Ziegler a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Paul Ziegler primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Cartonaş galben acordat lui Jörg Klug în urma unei intrări dure la un adversar. Jörg Klug a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.62, Laurent Locher trimite mingea peste transversală, fără emoţii pentru portar, fani au început să se amuze de şutul acestuia. Min.65, Dominik Suter cu o acţiune individuală superbă, scapă de toată linia defensivă adversă, rămâne singur cu portarul, dar Paul Ziegler încearcă un lob și mingea cade pe plasa de sus a porţii. Franz Schnell nu-şi putea ascunde bucuria că a scăpat fără gol după această fază. Min.67, Gooooool !!! marcat de Laurent Locher. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Franz Schnell nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 1-2. Min.70. Max Lächler l-a văzut demarcat în centru pe Laurent Locher şi a încercat să îi trimită balonul, dar pasa lui a fost interceptată de defensiva adversă fără probleme. Min.75 Hans Derdiyok încearcă o centrare la prima bară, însă aceasta îl depăşeşte pe Pascal Ramseyer, ajungând în braţele lui Franz Schnell.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 1-2. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 90 %.

Goluri
42' Michael Hattenberger 0-1
49' Wolfgang Jukić 0-2
67' Laurent Locher 1-2
Faulturi
21' Jörg Klug 1
61' Jörg Klug 2
Cartonaşe
16' Dominik Suter
21' Jörg Klug
26' Valentin Jaccard