Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe roşii 0
57.54% Posesia în prima repriză 42.46%
59.26% Posesie în repriza a doua 40.74%

88.000 spectatori aplaudă energic echipa gazdă la ieșirea din tunel, sperăm să nu avem probleme cu transmisia
Suntem pe punctul de a începe. Gazdele vor juca 3-5-2 cu următorii titulari: Marc Friedli - Ruedi Güntensperger, Hans Derdiyok, Charles Wölfli - Sven Schaer, Pascal Ramseyer, Valentin Jaccard, Benjamin Hermann, Max Lächler - Dominik Suter, Laurent Locher.
Tactica oaspeților este 2-5-3, iar titularii sunt: Ivano Horvat - Dražen Sabli?, Nikola Peternac - Franjo Tijardovi?, Siniša Parlov, Zvonko Židan, Sre?ko Pralija, Milan Prosine?ki - Domagoj Wölfl, Nikica Periši?, Gustav Bili?. Toți cei 22 jucatori sunt pregătiți și așteaptă fluierul de început al arbitrului.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Schweiz U18 și Hrvatska U18. Partida oficială se dispută pe Schweiz din oraşul Genève. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Angel Sevilla va conduce această partidă, născut în España, aparţinând Şcolii de Arbitraj din Navarra. Este un arbitru permisiv, căruia nu îi place să întrerupă jocul. Jocul va fi lăsat deseori liber, de aceea jucătorii violenţi pot avea intrări dure la cei mai buni jucători adverşi, fără a primi avertisment

Min.2, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Pascal Ramseyer, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 1-0. Min.8, Gooooool !!! înscris de Hrvatska U18. Pasă ca la carte a lui Srećko Pralija pentru Gustav Bilić care a destabilizat apărarea adversă, acesta din urma după o preluare extraordinară reuşeşte să trimită balonul aproape de vinclul porţii adverse apărate de Marc Friedli. Scorul de pe tabela de marcaj arată acum 1-1. Cat ghinion, totul parea promitator, dar golul marcat de Gustav Bilić acum spectatorii sunt suparati si se gandesc la ce e mai rau . Min.17, Gooooool !!! marcat de Dominik Suter. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Ivano Horvat nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 2-1. Publicul a inceput sa spere iar , acest mic avantaj i-a facut pe suporteri sa se mai calmeze . Min.19, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Pascal Ramseyer primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Dominik Suter expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 3-1. La stadion a avut loc o petrecere , nimanui nu i-a pasat de scorul de pe tabela si toata lumea a sarbatorit ca si cum echipa locala ar fi castigat campionatul mondial .Tot stadionul a cantat urmatorul nume Dominik Suter. Min.23, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Sven Schaer a ajuns la Dominik Suter care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Ivano Horvat. Tabela arată 4-1. Min.26, Dribling frumos a lui Franjo Tijardović care înaintează pe partea dreaptă și pasează înapoi, dar Hans Derdiyok foarte atent reușește să recupereze în ultimul moment o pasă ce părea a fi decisiva. Frumoasa fază creată de Franjo Tijardović.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 4-1. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 58 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe flancul stâng şi apărându-se împotriva şuturilor de la distanţa. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi în acelaşi timp se apără pe centru. Min.48, Gooooool !!!, Pascal Ramseyer l-a depăşit pe Dražen Sablić cu un dribling foarte frumos,apoi a centrat în careu pentru Laurent Locher, care a marcat din foarfecă. Tabela indică acum 5-1. Min.61, Gooooool !!!, şut-centrare a lui Pascal Ramseyer, mingea a fost deviata de Laurent Locher cu capul ,acest balon nu a putut fi salvat de Ivano Horvat. Acum scorul este 6-1. Min.70, Gooooool !!!, Dražen Sablić driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Domagoj Wölfl, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 6-2. Min.77, Gooooool !!!, Gustav Bilić a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 6-3. Min.80, Gooooool !!!, Pascal Ramseyer l-a driblat pe Dražen Sablić, dupa două driblinguri senzaţionale, a rămas faţă în faţă cu portarul Ivano Horvat, iar dupa ce l-a driblat şi pe aceasta, a marcat în poarta goală. Tabela indică acum 7-3. Min.83, Gooooool !!!, Siniša Parlov trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Gustav Bilić, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 7-4. Min.87, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Pascal Ramseyer, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 8-4.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 8-4. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 59 %.

Goluri
2' Pascal Ramseyer 1-0
8' Gustav Bilić 1-1
17' Dominik Suter 2-1
19' Dominik Suter 3-1
23' Dominik Suter 4-1
48' Laurent Locher 5-1
61' Laurent Locher 6-1
70' Domagoj Wölfl 6-2
77' Gustav Bilić 6-3
80' Pascal Ramseyer 7-3
83' Gustav Bilić 7-4
87' Pascal Ramseyer 8-4