Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe galbene 0
0 Cartonaşe roşii 0
46.89% Posesia în prima repriză 53.11%
46.78% Posesie în repriza a doua 53.22%

Transmitem în direct meciul dintre Hellas U18 şi Schweiz U18. 15.000 spectatori sunt prezenţi la această partidă, numărul lor fiind uriaş!
Trecem repede în agendă formaţiile de start: gazdele vor juca un 4-5-1, iar titularii sunt Giakoumis Kapourniotis - Vaggelis Mantzios, Agamemnonas Koltzos, Aristotelis Kavourakis, Makis Tsichlas - Odysseas Kostis, Anestis Spiropoulos, Themis Klokidis, Aristidis Skopelitis, Merkouris Makridis - Sotiris Misirlis.
Tactica oaspeţilor este 3-4-3, iar titularii aleşi pentru acest meci sunt: Marc Friedli - Jean-Pierre Kuhn, Hans Derdiyok, Charles Wölfli - Thomas Roux, Charles Coltorti, Benjamin Hermann, Félicien Locher - Laurent Locher, Paul Ziegler, Dominik Suter.

Azi se dispută în Hellas, un mare meci jucat în regiunea Sterea Ellada, în care se înfruntă Hellas U18 vs Schweiz U18. Deşi este o partidă amicală, toţi jucătorii simt ceva special, deoarece contează evoluţiile lor pentru echipa naţională.

Harry Vuelva născut în America, care aparţine şcolii de fotbal din Venezuela, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.3, Gooooool !!! înscris de Sotiris Misirlis care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 1-0. Cei de pe stadion nu se opresc din a aclama si a aplauda pe Sotiris Misirlis datorita fantasticului gol ce deschide scorul pentru echipa sa Min.6, Gooooool !!!, Makis Tsichlas greşeşte copilărește o pasă, iar Dominik Suter, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Giakoumis Kapourniotis îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 1-1. Inca nu se cunoaste invingatorul acestui meci si orice se mai poate intampla Min.8, Șut deviat a lui Laurent Locher la o fază care a pornit de pe partea dreaptă printr-o centrare a lui Dominik Suter și o prelungire frumoasă a mingii cu capul de către Félicien Locher. Incredibilă ratare deoarece poartă a rămas complet goală. Min.17, Gooooool !!! înscris de Schweiz U18. Pasă ca la carte a lui Benjamin Hermann pentru Laurent Locher care a destabilizat apărarea adversă, acesta din urma după o preluare extraordinară reuşeşte să trimită balonul aproape de vinclul porţii adverse apărate de Giakoumis Kapourniotis. Scorul de pe tabela de marcaj arată acum 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.26 Sotiris Misirlis de la Hellas U18 şutează spectaculos în bară, mingea revine la el, însă singur cu Marc Friedli nu reuşeşte să înscrie un gol gata făcut. Min.30, Gooooool !!! înscris de Merkouris Makridis după ce a primit o pasă din afara careului. Merkouris Makridis reuşeşte să îl dribleze pe Marc Friedli şi înscrie în poarta goală. Scorul este 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.33. Thomas Roux a centrat pentru Laurent Locher, însă jucătorul care îl marca, Makis Tsichlas, îi pune o piedică violentă. Arbitrul indică repunere din colţul careului mic, deşi infracţiunea fusese semnalizată şi de asistent. Arbitrul simte că a luat decizia greșită însă nu mai poate face nimic.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 2-2. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 53 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe flancul drept şi apărându-se pe flancul stâng. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi în acelaşi timp se apără împotriva şuturilor de la distanţa. Min.47, Gooooool !!!, Dominik Suter driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Paul Ziegler, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Paul Ziegler. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii. Min.48, Gooooool !!!. Félicien Locher driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Laurent Locher, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 2-4 după acest gol. Min.62, Gooooool !!! Odysseas Kostis i-a strecurat balonul printre picioare lui Charles Wölfli , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Marc Friedli. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 3-4. Min.63, Gooooool !!! marcat de Laurent Locher. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Giakoumis Kapourniotis nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 3-5. Min.78 Anestis Spiropoulos a făcut câteva driblinguri senzaţionale, a şutat puternic şi plasat spre poartă, dar defensiva echipei adverse a reuşit să recupereze mingea şi să îndepărteze pericolul. Min.81, Gooooool !!!, Odysseas Kostis primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Charles Wölfli, reușește să-l dribleze și pe Marc Friedli de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 4-5. Min.89 Gooooool !!!Gol înscris de Schweiz U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Paul Ziegler pentru Laurent Locher, care a incercat să îl dribleze pe Giakoumis Kapourniotis în interiorul careului, dar portarul lui Hellas U18 a reuşit să respingă nefericit până la Félicien Locher care cu mult calm a introdus mingea în poartă 4-6.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 4-6. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 53 %.

Goluri
3' Sotiris Misirlis 1-0
6' Dominik Suter 1-1
17' Laurent Locher 1-2
30' Merkouris Makridis 2-2
47' Paul Ziegler 2-3
48' Laurent Locher 2-4
62' Odysseas Kostis 3-4
63' Laurent Locher 3-5
81' Odysseas Kostis 4-5
89' Félicien Locher 4-6