Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe roşii 1
79.34% Posesia în prima repriză 20.66%
78.28% Posesie în repriza a doua 21.72%

36.288 spectatori aplaudă energic echipa gazdă la ieșirea din tunel, sperăm să nu avem probleme cu transmisia
Suntem pe punctul de a începe. Gazdele vor juca 3-4-3 cu următorii titulari: Marc Friedli - Jean-Pierre Kuhn, Hans Derdiyok, Charles Wölfli - Thomas Roux, Charles Coltorti, Benjamin Hermann, Félicien Locher - Eugen Sahin, Dominik Suter, Laurent Locher.
Tactica oaspeților este 5-3-2, iar titularii sunt: Tobías Estabridis - Luciano Góngora, Saúl Acasiete, Hortensio Barreto, Tadeo Mariño, Aarón Salazar - Aarón Zubczuk, Waldir Strauss, Enrique Galliquio - Beltrán José Pereda, Siro Echenique. Toți cei 22 jucatori sunt pregătiți și așteaptă fluierul de început al arbitrului.

Azi se dispută în Schweiz, un mare meci jucat în regiunea Genève, în care se înfruntă Schweiz U18 vs Perú U18. Deşi este o partidă amicală, toţi jucătorii simt ceva special, deoarece contează evoluţiile lor pentru echipa naţională.

Narciso Galán născut în Argentina, care a făcut Şcoala de Arbitraj în Neuquén va fi "Cavalerul Fluierului" . Ne aşteaptă un meci palpitant ! Acestui arbitru îi place să arate multe cartonaşe şi de multe ori îi place să fie în centrul atenţiei.

Min.3, Thomas Roux a trimis o centrare foarte bună, dar mingea a ajuns exact la Aarón Salazar, care a reușit să își pună echipa pe contraatac. Min.4 Contraatacul a eşuat deoarece jucătorul Siro Echenique a încercat un lob peste portar, dar mingea a trecut mult peste poartă. Min.9. Waldir Strauss l-a văzut demarcat în centru pe Beltrán José Pereda şi a încercat să îi trimită balonul, dar pasa lui a fost interceptată de defensiva adversă fără probleme. Min.17 Eugen Sahin reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Laurent Locher, dar Hortensio Barreto reuşeşte să respingă în afara terenului. Laurent Locher protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Hortensio Barreto. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Min.29, Félicien Locher controlează balonul cu mare lejeritate la mijlocul terenului, dar când ajunge la marginea careului este faultat serios de către Tadeo Mariño, intervenţie sancţionată prompt de arbitru prin acordarea unui fault. Cartonaş galben acordat lui Tadeo Mariño pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Min.30, Tobías Estabridis anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Dominik Suter trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.32 Meciul este întrerupt deoarece Saúl Acasiete este întins pe gazon. Se pare că este grav accidentat deoarece a fost scos pe targă pentru a primi îngrijiri în afara terenului. Min.33 În cele din urmă, după ce a primit îngrijiri medicale pe marginea terenului, Saúl Acasiete cere permisiunea arbitrului de a reintra în joc. Min.39, Gooooool !!!, Laurent Locher a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 1-0. Min.41 Dominik Suter de la Schweiz U18 şutează spectaculos în bară, mingea revine la el, însă singur cu Tobías Estabridis nu reuşeşte să înscrie un gol gata făcut. Min.43 După ce Laurent Locher a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit !

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 1-0. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 79 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se împotriva şuturilor de la distanţa. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul drept şi în acelaşi timp se apără pe centru şi pe banda dreaptă. Min.46. Eugen Sahin ratează în poziţie de unu-la-unu cu portarul advers. Benjamin Hermann îl angajase cu un balon în poziţie centrală, iar el, rămas singur cu portarul, s-a încâlcit în balon şi a trimis un şut mult pe lângă poartă. Min.50, Dribling frumos a lui Eugen Sahin care înaintează pe partea dreaptă și pasează înapoi, dar Aarón Salazar foarte atent reușește să recupereze în ultimul moment o pasă ce părea a fi decisiva. Frumoasa fază creată de Eugen Sahin. Min.53, Benjamin Hermann primeşte mingea cu ceva noroc de la un coechipier şi încearcă să facă un 1-2 cu Dominik Suter, dar faza a fost oprită prin fault de Tadeo Mariño. Dominik Suter protestează, cerând arbitrului acordarea unui cartonaş galben pentru faultul ce a întrerupt această acţiune. Tadeo Mariño a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Tadeo Mariño a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.54, Schweiz U18 este foarte aproape de a marca. Şutul lui din lovitură liberă al lui Dominik Suter a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porţii apărate de Tobías Estabridis. Min.54, Gooooool !!!, Beltrán José Pereda primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Charles Wölfli, reușește să-l dribleze și pe Marc Friedli de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 1-1. Fanii echipei gazdă au amuţit la egalarea oaspeţilor. Min.58, Gooooool !!!. Félicien Locher driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Dominik Suter, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 2-1 după acest gol. Publicul a inceput sa spere iar , acest mic avantaj i-a facut pe suporteri sa se mai calmeze . Min.61, Gooooool !!!, Aarón Salazar greşeşte copilărește o pasă, iar Laurent Locher, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Tobías Estabridis îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 3-1. La stadion a avut loc o petrecere , nimanui nu i-a pasat de scorul de pe tabela si toata lumea a sarbatorit ca si cum echipa locala ar fi castigat campionatul mondial .Tot stadionul a cantat urmatorul nume Laurent Locher. Min.65 Se pare că Jean-Pierre Kuhn are ceva probleme deoarece a rămas întins pe gazon. Min.66 În cele din urmă, după ce a primit îngrijiri medicale pe marginea terenului, Jean-Pierre Kuhn cere permisiunea arbitrului de a reintra în joc. Min.72, Gooooool !!! marcat de Laurent Locher. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Tobías Estabridis nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 4-1. Min.80, Gooooool !!! înscris de Perú U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Siro Echenique care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Marc Friedli nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 4-2. Min.88 Jean-Pierre Kuhn încearcă o centrare la prima bară, însă aceasta îl depăşeşte pe Thomas Roux, ajungând în braţele lui Tobías Estabridis.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 4-2. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 78 %.

Goluri
39' Laurent Locher 1-0
54' Beltrán José Pereda 1-1
58' Dominik Suter 2-1
61' Laurent Locher 3-1
72' Laurent Locher 4-1
80' Siro Echenique 4-2