Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe galbene 1
0 Cartonaşe roşii 0
62.83% Posesia în prima repriză 37.17%
63.82% Posesie în repriza a doua 36.18%

A început meciul dintre België U18 și Schweiz U18 disputat pe arena Stroelers Memorial. Cei 135.744 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 3-5-2, iar titularii sunt : Nico Vranckx - Gilbert Segers, Franky De Mul, Georges Van Heuverbeke - Fernand Steurs, Peter Waseige, Jelle Van Hecke, Nico Lüdecke, Olivier Torbeyns - Thomas Van Heuverbeke, Jelle Rombouts.
Oaspeții vor juca 4-4-2, iar cei 11 titulari sunt: Gökhan Sahin - Rolf Elmer, Roman Graf, Philippe Schönbächler, Alfred Vogel - Fabio Busacca, Laurent Sahin, Steve Güntensperger, Xavier Fischer - Urs Jeandupeux, Silvan Roux.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între België U18 și Schweiz U18. Partida oficială se dispută pe België din oraşul West-Vlaanderen. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Arbitrul care va conduce această partidă este Gustavo Carreño. Acesta este născut în Chile şi aparţine Şcolii de Arbitraj din Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo. Un arbitru care discută cu jucătorii şi îi respectă în acelaşi timp, nu îi place să fie protagonistul meciului. De asemenea este un arbitru care nu îi place să arate prea multe cartonaşe.

Min.4. Silvan Roux ratează în poziţie de unu-la-unu cu portarul advers. Steve Güntensperger îl angajase cu un balon în poziţie centrală, iar el, rămas singur cu portarul, s-a încâlcit în balon şi a trimis un şut mult pe lângă poartă. Min.8, Gooooool !!! înscris de Thomas Van Heuverbeke care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 1-0. Fanii echipei au înnebunit de fericire odată cu golul echipei lor preferate. Min.10, Gooooool !!!, Fernand Steurs primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Philippe Schönbächler, reușește să-l dribleze și pe Gökhan Sahin de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 2-0. DAA!, echipa a marcat al doilea gol! Acest gol le va da mai multa incredere , si ei vor juca mai bine in minutele ce vor urma. Min.25, Thomas Van Heuverbeke este frustrat că nu îl poate deposeda pe Philippe Schönbächler pentru că acesta din urmă îl agaţă de şort. Arbitrul fluieră fault. Philippe Schönbächler a fost avertizat de către arbitru cu un cartonaş galben, după numărul repetat de faulturi. Managerul său nu va fi prea bucuros. Min.26, Gökhan Sahin anunţă arbitrul că zidul e aşezat corespunzător, iar acesta permite executarea loviturii libere. Şutul lui Jelle Van Hecke trece puţin pe lângă poarta adversă. Min.28. După o pătrundere pe partea stângă, jucătorul Silvan Roux reuşeşte o centrare pentru Laurent Sahin, care nu găseşte cadrul porţii, mingea ieșind cu mult în afara stadionului. Min.37, Gooooool !!! înscris de België U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Jelle Rombouts care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Gökhan Sahin nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 3-0. La stadion a avut loc o petrecere , nimanui nu i-a pasat de scorul de pe tabela si toata lumea a sarbatorit ca si cum echipa locala ar fi castigat campionatul mondial .Tot stadionul a cantat urmatorul nume Jelle Rombouts. Min.42, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Fabio Busacca a ajuns la Silvan Roux care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Nico Vranckx. Tabela arată 3-1. Min.44 Ratare a lui Jelle Rombouts care după ce a rămas singur cu Gökhan Sahin a trimis stângaci peste poartă, balonul aterizând în mijlocul galeriei echipei Schweiz U18.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 3-1. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 63 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe flancul drept şi apărându-se pe centru şi pe banda stângă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi pe banda dreaptă şi în acelaşi timp se apără pe centru. Min.52, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Fernand Steurs reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Jelle Van Hecke. Tabela de marcaj indică 4-1. Min.64, Gooooool !!!, Silvan Roux a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 4-2. Min.70, Gooooool !!! înscris de Thomas Van Heuverbeke după ce a primit o pasă din afara careului. Thomas Van Heuverbeke reuşeşte să îl dribleze pe Gökhan Sahin şi înscrie în poarta goală. Scorul este 5-2. Min.72, Gooooool !!! Fernand Steurs i-a strecurat balonul printre picioare lui Philippe Schönbächler , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Gökhan Sahin. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 6-2. Min.78, Franky De Mul, exasperat de lipsa de vitalitate a coechipierilor săi şi că nimeni nu vine la primire, acesta trimite un şut pe cadrul porţii din afara careului. Şutul s-a dovedit a fi inofensiv pentru poarta aparată de Gökhan Sahin. Min.83, Gooooool !!! înscris de Schweiz U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Silvan Roux care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Nico Vranckx nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 6-3. Min.86 Peter Waseige a făcut câteva driblinguri senzaţionale, a şutat puternic şi plasat spre poartă, dar defensiva echipei adverse a reuşit să recupereze mingea şi să îndepărteze pericolul.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 6-3. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 64 %.

Goluri
8' Thomas Van Heuverbeke 1-0
10' Fernand Steurs 2-0
37' Jelle Rombouts 3-0
42' Silvan Roux 3-1
52' Jelle Van Hecke 4-1
64' Silvan Roux 4-2
70' Thomas Van Heuverbeke 5-2
72' Fernand Steurs 6-2
83' Silvan Roux 6-3
Faulturi
25' Philippe Schönbächler 1
Cartonaşe
25' Philippe Schönbächler