Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
0 Cartonaşe galbene 0
0 Cartonaşe roşii 0
29.79% Posesia în prima repriză 70.21%
30.74% Posesie în repriza a doua 69.26%

62.000 spectatori sunt prezenți la această partidă. Jucătorii echipei Rossiya U18 și Schweiz U18 pășesc și sunt pe gazon pregătiți de joc. Rossiya U18 joacă 5-3-2 cu Feofan Golumbovsky - Leonard Bok, Tikhomir Alekhin, Ernest Vitvinin, David Milyukov, Artyom Malinin - Leopold Lomovtsev, Leonid Shchennikov, Paramon Zhigunov - Nifont Gavrikov, Dementiy Yakimenko, pe când Schweiz U18 joacă 3-5-2 cu Gökhan Sahin - Roman Graf, Alfred Vogel, Philippe Schönbächler - Fabio Busacca, Rolf Elmer, Laurent Sahin, Steve Güntensperger, Xavier Fischer - Urs Jeandupeux, Silvan Roux.

Suntem pe punctul de a vă prezenta un meci internaţional între Rossiya U18 și Schweiz U18. Partida oficială se dispută pe Rossiya din oraşul Lipetsk. Atmosferă de zile mari pe acest stadion, fanii ambelor echipe îşi aplaudă echipa favorită la intrarea pe gazon. Sperăm să asistam la un meci interesant.

Nadim Baratky este un arbitru care ia decizii foarte bune şi este foarte respectat de către toţi jucătorii şi antrenorii. Acest arbitru este născut în România şi aparţine Şcolii de Arbitraj din Ialomiţa.

Min.2, Gooooool !!! Fabio Busacca i-a strecurat balonul printre picioare lui Tikhomir Alekhin , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Feofan Golumbovsky. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 0-1. Stadionul parea ca o manastire cand echipa vizitatoare a deschis scorul.Parca pica apa rece peste ei si chiar si huliganii nu mai miscau. Min.11, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Urs Jeandupeux a ajuns la Silvan Roux care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Feofan Golumbovsky. Tabela arată 0-2. DAA!, echipa a marcat al doilea gol! Acest gol le va da mai multa incredere , si ei vor juca mai bine in minutele ce vor urma. Min.15, Gooooool !!! înscris de Dementiy Yakimenko care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 1-2. Min.18 După ce Silvan Roux a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.35, Gooooool !!!, Fabio Busacca primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Tikhomir Alekhin, reușește să-l dribleze și pe Feofan Golumbovsky de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 1-3. Suporterii nu pot crede acest rezultat. Cativa fani striga demisia antrenorului. Din pacate nu este sigura problema, alti fani plecau de la stadion si meciul nu s-a terminat inca! Min.42. Steve Güntensperger trimite balonul către Silvan Rouxaflat într-o poziţie centrală, însă David Milyukov este atent şi degajează cu siguranţă în corner. Min.43. Silvan Roux a executat defectuos cornerul, mingea fiind respinsă de fundaşi fără probleme. Min.43 Leopold Lomovtsev reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Nifont Gavrikov, dar Philippe Schönbächler reuşeşte să respingă în afara terenului. Nifont Gavrikov protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Philippe Schönbächler. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! .

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 1-3. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 70 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe ambele flancuri şi apărându-se fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi pe banda dreaptă şi în acelaşi timp se apără pe centru şi pe banda stângă. Min.47, Gooooool !!!, Silvan Roux a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 1-4. Min.53, Gooooool !!! înscris de Urs Jeandupeux după ce a primit o pasă din afara careului. Urs Jeandupeux reuşeşte să îl dribleze pe Feofan Golumbovsky şi înscrie în poarta goală. Scorul este 1-5. Min.58, Gooooool !!! înscris de Schweiz U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Silvan Roux care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Feofan Golumbovsky nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 1-6. Min.68 Rolf Elmer a făcut câteva driblinguri senzaţionale, a şutat puternic şi plasat spre poartă, dar defensiva echipei adverse a reuşit să recupereze mingea şi să îndepărteze pericolul. Min.70, Gooooool !!!, David Milyukov greşeşte copilărește o pasă, iar Silvan Roux, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Feofan Golumbovsky îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 1-7. Min.73, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Leonid Shchennikov, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 2-7. Min.75, Gooooool !!!, Dementiy Yakimenko l-a depăşit pe Roman Graf cu un dribling foarte frumos,apoi a centrat în careu pentru Nifont Gavrikov, care a marcat din foarfecă. Tabela indică acum 3-7. Min.79 Intrare criminală a lui David Milyukov care l-a luat cu fulgi cu tot pe Silvan Roux, când acesta se pregatea să rupa poarta. Fault clar !!!. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare cerând cartonaşul galben. Silvan Roux a protestat agresiv la adresa arbitrului pentru a acorda galben. Min.80, Silvan Roux trimite mingea peste transversală, fără emoţii pentru portar, fani au început să se amuze de şutul acestuia.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 3-7. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 69 %.

Goluri
2' Fabio Busacca 0-1
11' Silvan Roux 0-2
15' Dementiy Yakimenko 1-2
35' Fabio Busacca 1-3
47' Silvan Roux 1-4
53' Urs Jeandupeux 1-5
58' Silvan Roux 1-6
70' Silvan Roux 1-7
73' Leonid Shchennikov 2-7
75' Nifont Gavrikov 3-7
Faulturi
79' David Milyukov 1