Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
40.68% Posesia în prima repriză 59.32%
39.54% Posesie în repriza a doua 60.46%

Bun venit pe stadionul Club Sport Miranda d Stadium, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele France U18 şi Schweiz U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 4-5-1 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 4-5-1. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Alain Giuly - Florent Badiane, Héctor Lacourt, Jacques Wiltord, Mamadou Noubissie - Jérémy Heurtebis, Michel Chiesa, Nicolas Cygan, Jean-Marc Heutte, Gael Barek - Mehdi Micoud pentru echipa gazdă şi Alexander Pulver - Rubens Rochat, Edmond Chiumiento, Johann Ebe, Jean-Pierre Suter - Karl Walthert, Carlo İnler, Gökhan Doudin, Mauro Bühler, Robert Meier - Fabian Staubli pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Braga in Portugal, unde se vor infrunta selectionatele France U18 y Schweiz U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Arbitrul care va conduce această partidă este Idalécio Vaz. Acesta este născut în Portugal şi aparţine Şcolii de Arbitraj din Santarém. Un arbitru care discută cu jucătorii şi îi respectă în acelaşi timp, nu îi place să fie protagonistul meciului. De asemenea este un arbitru care nu îi place să arate prea multe cartonaşe.

Min.2, Mauro Bühler trimite o pasa la intalnire spre Karl Walthert. Acesta se pregateste sa centreze, dar este faultat dur de catre Héctor Lacourt. Arbitrul dicteaza fault. Cartonaş galben acordat lui Héctor Lacourt în urma unei intrări dure la un adversar. Min.3, Robert Meier a expediat mingea periculos peste zid dintr-o lovitură liberă, dar nu a reuşit să-l surprindă pe Alain Giuly, care a respins mingea cu vârful degetelor. Min.6 Se poate vedea că Carlo İnler schiţează gesturi de durere. Se pare că este accidentat grav. Min.7 În cele din urmă, după ce a primit îngrijiri medicale pe marginea terenului, Carlo İnler cere permisiunea arbitrului de a reintra în joc. Min.8. Robert Meier l-a văzut demarcat în centru pe Fabian Staubli şi a încercat să îi trimită balonul, dar pasa lui a fost interceptată de defensiva adversă fără probleme. Min.11 Karl Walthert reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Fabian Staubli, dar Mamadou Noubissie reuşeşte să respingă în afara terenului. Fabian Staubli protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Mamadou Noubissie. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Fabian Staubli primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.15 După ce Mehdi Micoud a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.22, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Jérémy Heurtebis a ajuns la Mehdi Micoud care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Alexander Pulver. Tabela arată 1-0. Cei de pe stadion nu se opresc din a aclama si a aplauda pe Mehdi Micoud datorita fantasticului gol ce deschide scorul pentru echipa sa Min.35, Gooooool !!!, Jérémy Heurtebis primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Jean-Pierre Suter, reușește să-l dribleze și pe Alexander Pulver de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 2-0. Suporterii au înnebunit de bucurie când echipa lor a reuşit să preia conducerea pe tabelă. Dar meciul încă se joacă. Min.39, Robert Meier trimite o pasa la intalnire spre Karl Walthert. Acesta se pregateste sa centreze, dar este faultat dur de catre Héctor Lacourt. Arbitrul dicteaza fault. Min.40 Ocazie mare de gol a echipei Schweiz U18. Şutul din lovitura liberă a lui Robert Meier a ras bara apărată de Alain Giuly. Min.40, Edmond Chiumiento şutează de la distanţă, dar Alain Giuly prinde mingea fără probleme.

Min.45 Finalul primei reprize. Echipele se îndreaptă spre vestiare. Rezultatul primelor 45 de minute este 2-0. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 59 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe flancul drept şi apărându-se pe ambele flancuri. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul drept şi în acelaşi timp se apără pe centru. Min.52, Gooooool !!! înscris de Mehdi Micoud după ce a primit o pasă din afara careului. Mehdi Micoud reuşeşte să îl dribleze pe Alexander Pulver şi înscrie în poarta goală. Scorul este 3-0. La stadion a avut loc o petrecere , nimanui nu i-a pasat de scorul de pe tabela si toata lumea a sarbatorit ca si cum echipa locala ar fi castigat campionatul mondial .Tot stadionul a cantat urmatorul nume Mehdi Micoud. Min.62, Fabian Staubli înscrie un gol după o lovitură de cap, în urma centrării lui Karl Walthert. Golul este anulat pe motiv că atacantul a faultat un fundaș advers, înainte de a lovi mingea cu capul. Suporterii sunt dezamăgiți. Min.63 Pasă în adâncime a lui Robert Meier pentru Carlo İnler.Acesta neavând loc pentru o fază frumoasă pe partea dreaptă trimite o pasă pe banda stângă către Fabian Staubli. Din păcate, şutul acestuia nu prinde spaţiul porţii apărate de Alain Giuly. Min.67, Héctor Lacourt a ratat mingea complet și l-a lovit pe Karl Walthert, provocându-i o durere la genunchi. Arbitrul dictează lovitură liberă. Cartonaş galben acordat lui Héctor Lacourt pentru un fault tactic la mijlocul terenului. Héctor Lacourt a primit cartonașul roșu, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Min.68, Robert Meier a trimis mingea peste zid, mult peste poartă insă, aceasta oprindu-se în al treilea amfiteatru. Min.85, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Karl Walthert reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Mauro Bühler. Tabela de marcaj indică 3-1. Min.88. După o pătrundere pe partea stângă, jucătorul Michel Chiesa reuşeşte o centrare pentru Jean-Marc Heutte, care nu găseşte cadrul porţii, mingea ieșind cu mult în afara stadionului.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 3-1. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 60 %.

Goluri
22' Mehdi Micoud 1-0
35' Jérémy Heurtebis 2-0
52' Mehdi Micoud 3-0
85' Mauro Bühler 3-1
Faulturi
2' Héctor Lacourt 1
39' Héctor Lacourt 2
67' Héctor Lacourt 3