Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
51.37% Posesia în prima repriză 48.63%
51.09% Posesie în repriza a doua 48.91%

Bun venit pe stadionul União Futebol Louri Stadium, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele România U18 şi Schweiz U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 2-5-3 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 2-5-3. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Visarion Odobescu - Irinel Enigărescu, Anton Duţulescu - Vali Boerescu, Jean Costache, Haralambie Alupului, Leanu Tănase, Leontin Tîrban - Nichifor Cacoveanu, Ianis Şuţu, Titu Moţi pentru echipa gazdă şi Alexander Pulver - Johann Ebe, Jean-Pierre Suter - Rubens Rochat, Carlo İnler, Gökhan Doudin, Mauro Bühler, Robert Meier - Robert Gashi, Silvan Cancellara, Fabian Staubli pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Braga in Portugal, unde se vor infrunta selectionatele România U18 y Schweiz U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Arbitrul care va conduce acest meci este Caupolicán Yáñez, născut în Chile şi aparţine federaţiei din Arica y Parinacota. Un arbitru care lasă jocul mai liber, care nu avertizează prea des jucătorii, e atât de comunicativ încât unii jucători depăşesc limita de multe ori ştiind că nu vor primi cartonaş.

Min.9, Gooooool !!!, Robert Meier driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Silvan Cancellara, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 0-1. Ce nervi pe spectatori , nu le venea sa creada cum Silvan Cancellara a marcat pentru oaspeti, si se pare ca lucrurile se complica pentru gazde. Min.12, Gooooool !!! marcat de Titu Moţi. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Alexander Pulver nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 1-1. Suporterii au rasuflat usurati cand Titu Moţi a inscris si a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Min.26, Gooooool !!!, Irinel Enigărescu greşeşte copilărește o pasă, iar Robert Gashi, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Visarion Odobescu îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.29 Pasă dezastruoasă trimisă de Leontin Tîrban către Vali Boerescu care nu a putut controla balonul.Mingea iese în aut. Min.36, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Jean Costache, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 2-2. Suporterii au devenit nervosi dupa acesta egalare.Majoritatea suporterilor cred ca jucatorii au cazut psihic deoarece nu si-au primit primele de ceva timp. Min.38, Gooooool !!! înscris de Schweiz U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Robert Gashi care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Visarion Odobescu nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Robert Gashi. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii. Min.41, Gooooool !!! înscris de România U18. Pasă ca la carte a lui Vali Boerescu pentru Ianis Şuţu care a destabilizat apărarea adversă, acesta din urma după o preluare extraordinară reuşeşte să trimită balonul aproape de vinclul porţii adverse apărate de Alexander Pulver. Scorul de pe tabela de marcaj arată acum 3-3.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Imediat după fluier jucătorii împreună cu arbitrii s-au îndreptat direct către vestiare. Rezultatul la pauză este 3-3. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 51 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi în acelaşi timp se apără pe centru. Min.47, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Carlo İnler primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Robert Gashi expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 3-4. Min.53, Gooooool !!!. Robert Meier driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Fabian Staubli, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 3-5 după acest gol. Min.60, Gooooool !!!, Titu Moţi a recepţionat o pasă în adâncime ce a făcut şah-mat toată defensiva adversă. A trebuit doar să mai dribleze portarul pentru a înscrie în poarta goală. Scorul a devenit 4-5. Min.71, Gooooool !!!, Robert Meier trimite o pasă în profunzime la Fabian Staubli, acesta rămâne singur cu Visarion Odobescu şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 4-6. Min.84, Gooooool !!!, Irinel Enigărescu trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Nichifor Cacoveanu, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 5-6. Min.89 Gooooool !!!Gol înscris de România U18. După o pasă printre 2 adversari reuşită de Ianis Şuţu pentru Nichifor Cacoveanu, care a incercat să îl dribleze pe Alexander Pulver în interiorul careului, dar portarul lui Schweiz U18 a reuşit să respingă nefericit până la Leontin Tîrban care cu mult calm a introdus mingea în poartă 6-6.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 6-6. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 51 %.

Goluri
9' Silvan Cancellara 0-1
12' Titu Moţi 1-1
26' Robert Gashi 1-2
36' Jean Costache 2-2
38' Robert Gashi 2-3
41' Ianis Şuţu 3-3
47' Robert Gashi 3-4
53' Fabian Staubli 3-5
60' Titu Moţi 4-5
71' Fabian Staubli 4-6
84' Nichifor Cacoveanu 5-6
89' Leontin Tîrban 6-6