Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
39.42% Posesia în prima repriză 60.58%
37.21% Posesie în repriza a doua 62.79%

Bun venit pe stadionul Sporting Clube de G, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele Brasil U18 şi Schweiz U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 2-5-3 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 4-5-1. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Alberto de Melo - Alessandro Marques, Francisco Machado - Fagner Dirceu, Gilmar Carreiro, Jonas Almeida, Paulo Souto, Juliano Fonseca - Gustavo De Lima, Jonilson dos Santos, Pedro Araújo pentru echipa gazdă şi Alexander Pulver - Carlo İnler, Edmond Chiumiento, Johann Ebe, Jean-Pierre Suter - Almen Berner, Rubens Rochat, Gökhan Doudin, Mauro Bühler, Robert Meier - Silvan Cancellara pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Se cunoaste ca suntem in faza finala campionatului tarilor, si desi ne aflam inca in faza grupelor emotiile sunt mari, suntem in localitatea Lisboa in Portugal, unde se vor infrunta selectionatele Brasil U18 y Schweiz U18.Nu ne ramane decat sa ascultam imnul celor doua echipe pana va incepe meciul.

Carlos Bessa născut în Portugal, care aparţine şcolii de fotbal din Coimbra, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.3, Gooooool !!! inscris de Schweiz U18. Rubens Rochat primeşte o centrare de pe partea stângă in urma căreia face 2 driblinguri superbe după care Silvan Cancellara expediază un şut exact in vinclul portii. Scorul devine 0-1. Min.12, Gooooool !!!. Juliano Fonseca driblează o serie de adversari în poziţie centrală şi apoi pasează către Gustavo De Lima, care trimite un voleu imparabil în vinclul porţii. Scorul devine 1-1 după acest gol. Suporterii au inceput sa aclame numele jucatorul, care a marcat un gol important, intr-un moment greu pentru echipa. Min.17 Respingere precisă a echipei Brasil U18 care reuşeşte această recuperare în urma centrării de pe partea dreaptă a echipei Schweiz U18, Robert Meier a încercat să intre în posesia mingii dar fără rezultat. Min.19, Gooooool !!! în favoarea echipei Schweiz U18, marcator fiind Rubens Rochat, în urma unui lob fantastic de pe partea stângă. Acum scorul este 1-2. Publicul de pe stadion a început să devină agitat din cauza deciziilor arbitrului, mai ales după golul înscris de oaspeţi. Min.22, Gooooool !!!, şut-centrare a lui Silvan Cancellara, mingea a fost deviata de Almen Berner cu capul ,acest balon nu a putut fi salvat de Alberto de Melo. Acum scorul este 1-3. Suporterii nu pot crede acest rezultat. Cativa fani striga demisia antrenorului. Din pacate nu este sigura problema, alti fani plecau de la stadion si meciul nu s-a terminat inca! Min.28, Gooooool !!!, Jean-Pierre Suter greşeşte copilărește o pasă, iar Pedro Araújo, care a fost atent interceptează mingea şi rămas singur cu portarul Alexander Pulver îl execută pe acesta cu un şut impecabil la vinclul porții. Tabela arată acum 2-3. Impresionant, chiar daca echipa este condusa, toti fanii incurajeaza echipa lor spre victorie si inca mai cred ca echipa lor poate castiga acest meci. Min.31 După ce Gustavo De Lima a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.35, Gooooool !!! marcat de Schweiz U18. Centrarea de pe stângă a lui Rubens Rochat a ajuns la Silvan Cancellara, care a marcat cu capul, acesta fiind liber în mijlocul careului. Acum scorul este 2-4.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 2-4. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 61 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe centru şi apărându-se fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe flancul stâng şi în acelaşi timp se apără pe centru şi pe banda stângă. Min.61, Gooooool !!!, Rubens Rochat găseşte o bună poziţie de şut din afara careului și șutul său în vinclu a surprins portarul, învingându-l. Acum scorul de pe tabelă este 2-5. Min.68, Gooooool !!!, Silvan Cancellara l-a depăşit pe Alessandro Marques cu un dribling foarte frumos,apoi a centrat în careu pentru Gökhan Doudin, care a marcat din foarfecă. Tabela indică acum 2-6. Min.75, Robert Meier trimite o nouă pasă în adâncime către Silvan Cancellara care din păcate nu ajunge la minge, pentru că portarul Alberto de Melo s-a mişcat mai repede, ieșind din careu și calm îndepărteză pericolul. Min.79, Gooooool !!!, şut-centrare a lui Rubens Rochat, mingea a fost deviata de Silvan Cancellara cu capul ,acest balon nu a putut fi salvat de Alberto de Melo. Acum scorul este 2-7. Min.81, Gooooool !!!. Totul a început pe partea stângă când Gilmar Carreiro, după ce a văzut că nu are niciun coechipier demarcat, a făcut o serie de driblinguri, apoi a intrat în careu de unde a şutat spre poartă cu toată puterea sa, marcând un GOL SUPERB. Tabela arată acum 3-7. Min.87 Fagner Dirceu reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Gustavo De Lima, dar Edmond Chiumiento reuşeşte să respingă în afara terenului. Gustavo De Lima protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Edmond Chiumiento. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Gustavo De Lima primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 3-7. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 63 %.

Goluri
3' Silvan Cancellara 0-1
12' Gustavo De Lima 1-1
19' Rubens Rochat 1-2
22' Almen Berner 1-3
28' Pedro Araújo 2-3
35' Silvan Cancellara 2-4
61' Rubens Rochat 2-5
68' Gökhan Doudin 2-6
79' Silvan Cancellara 2-7
81' Gilmar Carreiro 3-7