Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
58.18% Posesia în prima repriză 41.82%
56.63% Posesie în repriza a doua 43.37%

Bun venit pe stadionul Maquina Danada Olimpico, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele Chile U18 şi Schweiz U18. Echipa gazdă a aliniat formaţia 3-5-2 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 2-5-3. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Simón Socías - Salomón Vaccia, Mauro Lindorfo Mayanés, Marcos Aravena - Omar Fuentes, Teobaldo Urroz, Segismundo Yávar, Ricardo Vallejos, Nápoleon Socías - Renato Barrera, Silvestre Acosta pentru echipa gazdă şi Alexander Pulver - Almen Berner, Jean-Pierre Suter - Carlo İnler, Rubens Rochat, Gökhan Doudin, Mauro Bühler, Robert Meier - Robert Gashi, Silvan Cancellara, Fabian Staubli pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Incredibilă atmosfera în oraşul Lisboa pe stadionul Portugal! Se poate observa tensiunea pe faţa jucătorilor, acesta este un meci de importanţă maximă deoarece este o rundă eliminatorie. Echipele care se întâlnesc astăzi sunt Chile U18 și Schweiz U18. Cele două echipe ascultă imnul naţional. Suntem pe punctul de a începe acest meci.

Arbitrul care va conduce această partidă este Cédric Anthuenis. Acesta este născut în België şi aparţine Şcolii de Arbitraj din Brussels. Un arbitru care discută cu jucătorii şi îi respectă în acelaşi timp, nu îi place să fie protagonistul meciului. De asemenea este un arbitru care nu îi place să arate prea multe cartonaşe.

Min.3, Gooooool !!!, Gökhan Doudin driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Robert Gashi, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 0-1. Min.5, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Omar Fuentes reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Renato Barrera. Tabela de marcaj indică 1-1. Inca nu se cunoaste invingatorul acestui meci si orice se mai poate intampla Min.9, Gooooool !!! înscris de Chile U18. Un gol incredibil marcă înregistrată Silvestre Acosta care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Alexander Pulver nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 2-1. Publicul a inceput sa spere iar , acest mic avantaj i-a facut pe suporteri sa se mai calmeze . Min.27, Gooooool !!! marcat de Fabian Staubli. A pătruns pe partea dreaptă, s-a distrat cu toată apărarea şi a reuşit un şut puternic în dreapta portarului. Simón Socías nu a reuşit să schiţeze niciun gest. Scorul este de 2-2. Suporterii locali s-au plans de arbitru. Cu toate acestea, ei au continuat sa cante si sa-si incurajeze echipa dupa acest gol primit. Min.36, Gooooool !!!, Omar Fuentes primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Almen Berner, reușește să-l dribleze și pe Alexander Pulver de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 3-2. Incredibil!!! Suporterii au luat-o razna cu minunatul gol de Omar Fuentes , iar acum toti suporterii cred in victoria echipei locale. Min.41, Gooooool !!! înscris de Silvestre Acosta care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 4-2. Min.43, Gooooool !!!, Robert Meier trimite o pasă în profunzime la Fabian Staubli, acesta rămâne singur cu Simón Socías şi reuşeşte să-l învingă cu un şut bine plasat. Astfel scorul devine 4-3.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 4-3. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 58 %.

Min 46, de la biroul comentatorilor se poate observa că echipa locală încearcă să joace atacând pe flancul drept şi apărându-se pe centru şi pe banda dreaptă. Echipa vizitatoare îşi încearcă norocul cu un atac pe centru şi în acelaşi timp se apără pe centru şi pe banda stângă. Min.46 Şansă ratată pentru Schweiz U18.Centrarea lui Rubens Rochat de pe partea stângă către Silvan Cancellara nu s-a finalizat deoarece atacantul a fost într-o poziţie dificilă şi mingea a ajuns la Simón Socías exact în braţe. Min.56, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Omar Fuentes a ajuns la Renato Barrera care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Alexander Pulver. Tabela arată 5-3. Min.59, Gooooool !!! înscris de Silvestre Acosta după ce a primit o pasă din afara careului. Silvestre Acosta reuşeşte să îl dribleze pe Alexander Pulver şi înscrie în poarta goală. Scorul este 6-3. Min.62, Gooooool !!! Carlo İnler i-a strecurat balonul printre picioare lui Marcos Aravena , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Simón Socías. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 6-4. Min.63 Marcos Aravena încearcă o centrare la prima bară, însă aceasta îl depăşeşte pe Teobaldo Urroz, ajungând în braţele lui Alexander Pulver. Min.67, Ricardo Vallejos pătrunde în mijlocul defensivei, driblează un fundaş advers, apoi incă unu, apoi trimite o pasă către un coechipier, insă mingea este interceptată de Jean-Pierre Suter care a reuşit să respingă mingea în corner spre disperarea antrenorului. Min.68. Cornerul este executat de Ricardo Vallejos foarte lung, către bara a doua, dar singurul care profită de această mingea este portarul Alexander Pulver, care a ieşit bine dintre buturi. Min.88, Gooooool !!!, Robert Gashi trimite o pasă printre fundaşii centrali adverşi către Fabian Staubli, care şutează pe lângă portar, ducând scorul la 6-5.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 6-5. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 57 %.

Scorul final al meciului Chile U18 - Schweiz U18 este 6-5, în consecinţă Chile U18 se califică în turul următor al Campionatul Mondial

Goluri
3' Robert Gashi 0-1
5' Renato Barrera 1-1
9' Silvestre Acosta 2-1
27' Fabian Staubli 2-2
36' Omar Fuentes 3-2
41' Silvestre Acosta 4-2
43' Fabian Staubli 4-3
56' Renato Barrera 5-3
59' Silvestre Acosta 6-3
62' Carlo İnler 6-4
88' Fabian Staubli 6-5