Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
1 Cartonaşe galbene 0
0 Cartonaşe roşii 0
55.93% Posesia în prima repriză 44.07%
54.99% Posesie în repriza a doua 45.01%

A început meciul dintre FAPESA RACING TEAM și Cruz Azul disputat pe arena FAPES STADIUM. Cei 174.590 spectatori aplaudă furtunos la pătrunderea echipelor pe gazon.
Echipa locală va juca 4-5-1, iar titularii sunt : Daniel Paredes - Olmo Variatti, Oier Caszely, Paul Jukić, Daniel Van Ginderen - Alberto Cervantes, Jonathan Wynne, Trifón Vilaseca, Jens Kennedy, Carmelo Lamadrid - Abelardo Más.
Oaspeții vor juca 3-4-3, iar cei 11 titulari sunt: Marc Moreno - Jerónimo Muñoz, Leandro Estrada, Augusto Guadarrama - Olivier Devolder, Juha Kautonen, Kofi Cramer, Mehmet Jalava - Marcelo Ruidio, Valentín Plata, Daniel Roth.

Jonatan Cañedo născut în México, care aparţine şcolii de fotbal din Quintana Roo, va arbitra partida de astăzi şi cu siguranţă îşi va face simţită prezenţa datorită faimei sale în a acorda foarte multe cartonaşe. Nu îi plac polemicile şi comentariile la adresa sa, iar jucătorii care au intrări dure sau se aruncă ca în piscină la fiecare fault trebuie să fie precauţi cu acest arbitru pentru că el nu trece cu vederea absolut nimic.

Min.6, Gooooool !!! Mingea centrată de pe partea dreaptă de Alberto Cervantes a ajuns la Abelardo Más care loveşte mingea din voleu trimiţând-o in dreapta portarului Marc Moreno. Tabela arată 1-0. Cei de pe stadion nu se opresc din a aclama si a aplauda pe Abelardo Más datorita fantasticului gol ce deschide scorul pentru echipa sa Min.9 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei FAPESA RACING TEAM,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Trifón Vilaseca. Abelardo Más nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei FAPESA RACING TEAM. Abelardo Más îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Abelardo Más primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.14, Gooooool !!!, Alberto Cervantes primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Valentín Plata, reușește să-l dribleze și pe Marc Moreno de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 2-0. Suporterii au înnebunit de bucurie când echipa lor a reuşit să preia conducerea pe tabelă. Dar meciul încă se joacă. Min.23, Jonathan Wynne a trimis o centrare foarte bună, dar mingea a ajuns exact la Augusto Guadarrama, care a reușit să își pună echipa pe contraatac. Min.24, Gooooool !!! Contra-atacul a fost finalizat de Valentín Plata care a depăşit în viteză toată apărarea adversă şi a înscris cu un şut printre picioarele portarului. Tabela indică acum 2-1. Min.27, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Olivier Devolder reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Kofi Cramer. Tabela de marcaj indică 2-2. Suporterii locali s-au plans de arbitru. Cu toate acestea, ei au continuat sa cante si sa-si incurajeze echipa dupa acest gol primit. Min.34, Gooooool !!!, Mehmet Jalava driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Valentín Plata, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 2-3. Intreg stadionul a tacut odata cu minunatul gol de Valentín Plata. O multime de suporteri se plang de un fault existent la inceputul actiunii iar arbitrul este acum criticat de toti suporterii.

Min.45 Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize. Tabela de marcaj indică 2-3. Ne aşteaptă o repriză secundă superbă. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 56 %.

Min 46, iar cea de-a doua repriză a început şi se poate observa cum echipa locală atacă pe flancul drept şi se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Echipa vizitatoare atacă pe flancul drept şi se apără fără o atenţie specială în nici o zonă. Min.47, Gooooool !!! înscris de Marcelo Ruidio care reuşeşte să recupereze o minge respinsă în faţă de fundaşi, nu ezită mult şi împinge mingea în plasă. Scorul este 2-4. Min.52, Gooooool !!! Alberto Cervantes i-a strecurat balonul printre picioare lui Valentín Plata , ajungând astfel în poziţie de unu la unu cu Marc Moreno. După ce a driblat şi portarul a înscris în poarta goală. Acum tabela arată 3-4. Min.62, Gooooool !!! înscris de Abelardo Más după ce a primit o pasă din afara careului. Abelardo Más reuşeşte să îl dribleze pe Marc Moreno şi înscrie în poarta goală. Scorul este 4-4. Min.64, Gooooool !!! înscris de Cruz Azul. Un gol incredibil marcă înregistrată Valentín Plata care în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, trimite un şut-bombă, fără preluare, la care portarul Daniel Paredes nu a avut timp de reacţie. Scorul înregistrat pe tabelă în acest moment este 4-5. Min.69, Gooooool !!!, Alberto Cervantes primește o pasă la întâlnire, trece în viteză de Kofi Cramer, reușește să-l dribleze și pe Marc Moreno de unde înscrie în poarta goală. Scorul este 5-5. Min.75, Gooooool !!! Fază frumoasă pe partea dreaptă. Abelardo Más reușește o centrare cu efect spre centrul careului care a fost reluată în poartă printr-un voleu superb de către Oier Caszely. Tabela de marcaj indică 6-5. Min.88, Gooooool !!! înscris de Valentín Plata după ce a primit o pasă din afara careului. Valentín Plata reuşeşte să îl dribleze pe Daniel Paredes şi înscrie în poarta goală. Scorul este 6-6.

Min.90 Arbitrul pune punct meciului. Scor final 6-6. Posesia balonului a fost în favoarea echipei gazdă, cu o posesie de 55 %.

Goluri
6' Abelardo Más 1-0
14' Alberto Cervantes 2-0
24' Valentín Plata 2-1
27' Kofi Cramer 2-2
34' Valentín Plata 2-3
47' Marcelo Ruidio 2-4
52' Alberto Cervantes 3-4
62' Abelardo Más 4-4
64' Valentín Plata 4-5
69' Alberto Cervantes 5-5
75' Oier Caszely 6-5
88' Valentín Plata 6-6