Comentariul meciuluiCompartir en facebook

Echipa gazdă Statistici globale Echipa oaspete
49.06% Posesia în prima repriză 50.94%
49.06% Posesie în repriza a doua 50.94%

Bun venit pe stadionul Empire State Coliseum, unde niciuna dintre cele două echipe nu are avantajul terenului propriu. Faţă în faţă avem astăzi echipele Crew Ohio şi United Michigan. Echipa gazdă a aliniat formaţia 4-4-2 în timp ce echipa vizitatoare a optat pentru un 4-4-2. Cei unsprezece jucători care ies de la vestiare sunt Jeremiah Ryerson - Ruben Jaguande, Josef Wolanow, Dale Orozco, Charlie Gibbs - Tab Kljestan, Kyle Maisonneuve, Bob Dayak, Sam Gentile - Horst Fink, Francis Schwart pentru echipa gazdă şi Barney Formoso - Joey Slone, Leroy Rodrigues, Cory Rudroff, Zach Trost - Pete Herz, Marcus Namoff, Eddie Ellis, Barney Schultz - Dick Ianni, Jerry Siega pentru echipa vizitatoare.
Sperăm să avem parte de un meci cu cât mai multe faze de poartă!

Doug Annis va conduce această partidă, născut în USA, aparţinând Şcolii de Arbitraj din Wisconsin. Este un arbitru permisiv, căruia nu îi place să întrerupă jocul. Jocul va fi lăsat deseori liber, de aceea jucătorii violenţi pot avea intrări dure la cei mai buni jucători adverşi, fără a primi avertisment

Min.3 Ratare a lui Jerry Siega care după ce a rămas singur cu Jeremiah Ryerson a trimis stângaci peste poartă, balonul aterizând în mijlocul galeriei echipei Crew Ohio. Min.6 Două ocazii consecutive pentru Crew Ohio la aceaşi fază, mingea a fost respinsă de două ori de Barney Formoso. Horst Fink a reuşit să ciupească balonul de la picioarele portarului şi când a încercat să şuteze a fost faultat clar în careu. Această fază rămâne nesemnalizată de către centralul partidei.Horst Fink se repede la arbitru protestând asupra deciziei acestuia, care a refuzat acordarea unei lovituri de pedeaspă clara ca lumina zilei. Min.13 Marcus Namoff a făcut câteva driblinguri senzaţionale, a şutat puternic şi plasat spre poartă, dar defensiva echipei adverse a reuşit să recupereze mingea şi să îndepărteze pericolul. Min.27 Şut peste poartă expediat de un jucător al echipei Crew Ohio,acest şut venind în urma unei pase printre fundaşi a lui Bob Dayak. Francis Schwart nu a putut duce la bun-sfârşit frumoasa fază a echipei Crew Ohio. Francis Schwart îi arată capul spart arbitrului, reproşându-i că nu este atent la joc şi avertizându-l totodată de faptul că adversarii joacă foarte dur. . Min.30, Sam Gentile trimite o pasă superbă către Horst Fink, care trece cu uşurinţă prin devensiva adversă, ajungând în poziţie de unu-la-unu cu portarul, pe care îl păcăleşte uşor după care mingea întra în poartă! Tabela rămâne însă nemodificată, deoarece tuşierul ridicase fanionul semnalizând că jucătorul a fost în offside în momentul în care a primit pasa. Horst Fink și-a pierdut calmul, acesta se duce să vorbească cu arbitru asistent, însă este oprit de către coechipierii lui. Horst Fink primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei. Min.32, Leroy Rodrigues şutează de la distanţă, dar Jeremiah Ryerson prinde mingea fără probleme. Min.44, Barney Schultz se strecoară printre fundaşii centrali adverşi, dar şutul său este blocat de Dale Orozco şi mingea se duce în corner. Barney Schultz reclamă arbitrului faptul ca fundaşul a făcut henţ. Min.45. Dick Ianni execută lovitura de colţ, mingea bâlbâită de defensivă ajunge la picioarele lui Zach Trost, care fără să stea pe gânduri, şutează puternic din centrul careului, dar mingea întâlneşte bara şi iese în afara terenului de joc. Lui Zach Trost nu-i vine să creadă ce ghinion a avut!

Min.45 Finalul primei reprize. Echipele se îndreaptă spre vestiare. Rezultatul primelor 45 de minute este 0-0. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 51 %.

Min.46 Jucătorul Josef Wolanow a căzut secerat, schimonosindu-se de durere. Min.47 Ce sperietură a tras Josef Wolanow ! Acesta a suferit o intrare criminală, care părea că l-a scos din joc tot sezonul, dar din fericire medicii constată ca nu e nimic grav, iar jucătorul poate continua meciul. Min.56 Şansă ratată pentru Crew Ohio.Centrarea lui Kyle Maisonneuve de pe partea stângă către Horst Fink nu s-a finalizat deoarece atacantul a fost într-o poziţie dificilă şi mingea a ajuns la Barney Formoso exact în braţe. Min.61. După o pătrundere pe partea stângă, jucătorul Marcus Namoff reuşeşte o centrare pentru Eddie Ellis, care nu găseşte cadrul porţii, mingea ieșind cu mult în afara stadionului. Min.68, Șut deviat a lui Francis Schwart la o fază care a pornit de pe partea dreaptă printr-o centrare a lui Tab Kljestan și o prelungire frumoasă a mingii cu capul de către Sam Gentile. Incredibilă ratare deoarece poartă a rămas complet goală. Min.73 După ce Dick Ianni a reuşit o pătrundere bună pe centru, a trimis un şut paralel cu poarta adversă. Intenţia jucătorului a fost bună, dar precizia loviturii a lăsat de dorit ! Min.79. Şutul în forţă de la peste 30 de metri al lui Bob Dayak a trecut razant pe lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Barney Formoso, care nu a văzut mingea din cauza aglomeraţiei de fundaşi din faţa lui, răsuflând uşurat atunci când a zărit-o în spatele porţii, răsturnând câteva camere de filmat şi unele panouri publicitare. Min.81 Pete Herz reuşeşte o centrare bună de pe partea dreaptă, dar mingea este interceptată de Dale Orozco, care pune stăpânire pe minge şi reuşeşte să degajeze. Min.84 Pasă dezastruoasă trimisă de Sam Gentile către Tab Kljestan care nu a putut controla balonul.Mingea iese în aut. Min.88 Pete Herz reuşeşte să pătrundă pe partea dreaptă şi centrează pentru Dick Ianni, dar Charlie Gibbs reuşeşte să respingă în afara terenului. Dick Ianni protestează vehement,explicându-i arbitrului că a fost lovit cu cotul în gură de Charlie Gibbs. Arbitrul îi spune să se ridice că nu s-a întâmplat nimic ! . Dick Ianni primeşte cartonaş galben pentru proteste la adresa centralului partidei.

Min.90 Arbitrul fluieră finalul meciului , jucătorii fac schimb de tricouri îndreptându-se spre vestiare. 0-0. Posesia a fost în favoarea oaspeţilor, având o posesie de 51 %.

După timpul regulamentar de joc, scorul a fost egal și s-a intrat în prelungiri. Se vor juca două reprize a câte 15 minute.

Min.94, Sam Gentile trimite o nouă pasă în adâncime către Horst Fink care din păcate nu ajunge la minge, pentru că portarul Barney Formoso s-a mişcat mai repede, ieșind din careu și calm îndepărteză pericolul. Min.98 Foarte aproape de a înscrie sunt cei de la United Michigan ! Ce puţin a lipsit ca lobul trimis de Dick Ianni cu piciorul drept să intre in plasă !! Aceasta acţiune a avut loc în urma unei pase superbe de la mijlocul terenului trimisă de Barney Schultz. Min.102, Marcus Namoff nu a putut să se desprindă de Ruben Jaguande şi pierde mingea în duelul său direct, pierzând posibilitatea de a centra . Dale Orozco profită de această deposedare şi urcă pe banda sa dreaptă. Această ocazie s-ar putea încheia cu un gol ... Min.103 Barney Formoso se pare că a înnebunit: iese din poartă şi aleargă la colţul terenului pentru a-l deposeda pe Horst Fink, acesta îl fentează, dar Zach Trost de la United Michigan reuşeşte să oprească acţiunea cu o intrare prin alunecare ce face ca mingea să ajungă în afara terenului de joc.

Min.105, Sfârșitul primei reprize de prelungiri. Jucătorii se hidratau, între timp arbitrul îi roagă să schimbe terenul. Scorul după prima repriză este 0-0.

Min.108, Gooooool !!!, Tab Kljestan driblează tot axul central al defensivei adverse, rămânând singur cu portarul. Când toată lumea se gândea că va trimite pe poartă, i-a pasat perfect lui Francis Schwart, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate aflat în faţa porţii goale. Scorul a devenit 1-0. Min.115, Zach Trost, exasperat de lipsa de vitalitate a coechipierilor săi şi că nimeni nu vine la primire, acesta trimite un şut pe cadrul porţii din afara careului. Şutul s-a dovedit a fi inofensiv pentru poarta aparată de Jeremiah Ryerson.

Min.120 , s-a terminat si a doua repriza de prelungiri . Scorul este 1-0.

Rezultatul superbei finale dintre Crew Ohio - United Michigan a fost 1-0, iar noii campioni ai sezonului 51 sunt cei de la Crew Ohio

Goluri
108' Francis Schwart 1-0